Ce player folosiți pentru Podcasts?

Ca o continuare a acestui post: ce folosiți pentru management-ul podcast-urilor? În momentul de față eu folosesc iTunes pentru că face sincronizarea între iPad/iPhone/PC și ține minte ce am ascultat și ce nu.

Dar, în ciuda a ceea ce zice Jobs, iTunes pe Windows este o mizerie: este greoi, nu foarte intuitiv iar zilele trecute m-am trezit cu ceva erori razna la fiecare sincronizare.

Așadar, ce folosiți pentru podcasts? Aș vrea să facă următoarele:

  • minimize to tray;
  • shortcut-uri globale;
  • sincronizare între device-uri;

Youtube mi se pare cea mai buna platforma / cel mai bun player pt podcasturi, pt ca pot seta viteza la 2x.

@iamntz, nu am o recomandare pentru Windows, dar daca @andreitelteu ti-a recomandat Youtube, pot sa fiu si eu off-topic :stuck_out_tongue:

Pe Mac, pana acum ceva vreme foloseam Instacast. Il foloseam doar ca sa vad daca au aparut episoade noi. Pentru ca apoi le trageam si le ascultam in VLC. Nu pot sa ascult un podcast la viteza 1x. 90% dintre podcasturi le ascult la 1.18x sau 1.23x. Restul la 1.5x (alea britanice mai ales).

De cand a aparut Overcast, l-am instalat pe iPad si acum doar de acolo ascult podcasturi. SmartSpeed e fix ce vreau, are aceleasi viteze, iar VoiceBoost e foarte bun pentru podcasturile cu invitati via Skype/Google Hangouts s.a.m.d.

@andreitelteu Youtube? :smiley: Omul cauta un podcatcher man, o aplicatie unde bagi feed-uri de la podcast-uri, iti downloadeaza episoadele, are si player, etc. Iar podcast-urile sunt in marea lor majoritate audio.

@iamntz: Arunca un ochi pe Miro.

1 Like

Da, nu am inteles corect. scz

Folosesc pocketcasts de ceva timp pentru ca e singurul serviciu care poate sincroniza podcast-urile intre PC, iPad si Android. Partea proasta ar fi ca nu are aplicatie pt windows (sau mac) si trebuie folosit in browser. Shortcut-uri globale s-ar putea pune folosind o extensie chrome/firefox. Si e cam scump (10-15$ pt web + 4-5$ android + 4-5$ iOS).
Partea buna e ca merge ok si nu uita pe unde am ramas cum facea iTunes uneori.

Overcast

Am inceput si eu sa ascult podcasturi pe mobile, cu aplicatia Player FM care mi se pare super-tare.
Aplicatie disponibila si pe web pe player.fm.