Despre DigitalOcean / Review

DigitalOcean este un startup care face furori international dar ce servicii ofera si de ce este asa bun la asta ?
Ei bine DigitalOcean ofera doar servere virtuale private (VPS-uri), nimic nou, o gramada de firme fac asta.

Ce face ca DigitalOcean sa fie special este calitatea acestor VPS-uri, pe care ei le numesc droplet-uri.

  • intreaga infrastructura a lor ruleaza pe SSD-uri.
  • au optimizat tot softwareul pentru performanta, viteza, flexibilitate.
  • la creeare unui droplet poti alege dintre o gramada de sisteme de operare sau poti alege un pachet customizat cu Wordpress preinstalat spre exemplu, ba chiar poti uploada propria imagine iso cu sistemul de operare pe care il vrei.
  • sistemul te taxeaza pe ora, ceea ce e super. poti creea un droplet, te joci 2 ore cu un droplet, il stergi, maine te mai joci cu el pt ca ai invatat ceva si vrei sa testezi, si esti taxat exact pe cat folosesti. Atentie insa daca doar opresti un droplet inca vei fi taxat pentru el pt ca resursele iti sunt rezervate, trebuie sa stergi/distrugi dropletul ca sa nu mai fi taxat pt el.
  • poti adauga bani in cont prin PayPal sau card si poti adauga vouchere cu 10$ free in cont.

Review:
Am adaugat 10$ in cont si am adaugat un voucher de 10$ deci 20$ in cont. Am incercat sa mineresc bitcoin pe droplet, m-am mai jucat putin, apoi am sters dropleturile. Dupa cateva zile mi-au trimis email ca mi-au adaugat 5$ in cont ca sa ma convinga sa mai raman la ei, si asa am ajuns sa platesc 10$ pentru servicii de 25$ de la ei.
DigitalOcean este cel mai bun serviciu de VPS, usor de folosit, puternic, flexibil, perfect pentru developeri.

Vizitati siteul la www.digitalocean.com (link referral prin care puteti ajuta comunitatea devforum)

Din cate am inteles dintr-un post, pe care nu il mai gasesc acum, chiar acest forum este gazduit la DigitalOcean. @iamntz tu te ocupi de hostingul forumului ? Daca da scrie si tu un review mai jos. Si oricine altcineva a experimentat DigitalOcean poate sa scrie un scurt review mai jos :).

1 Like

Daca tin un VPS cu un site cu 100 de vizitatori pe zi cat ma costa?

  1. Pai pe hackernews parerile sunt imparțite: vezi aici un search
  2. Pe unde lucram aveam un droplet pentru un site pe symphony care efectiv a crapat, baga imagine de restore, fa restore, refa dropletu, pierdut o zi, a doua zi, a crapat din nou.
  3. eu personal am primit un voucher de $5 si il mai folosesc din cand in cand pentru chestii rapide, dar nu de dev, ci de teste de 1-2 ore maxim, la cat am citit despre DO, cat de instabil este, nu ma cam risc sa pun ceva pe el production worthy.
1 Like

Eu nu am avut nicio problema de instabilitate, la mine totul a mers perfect, am testat control paneluri pe el si a mers foarte ok.

Am folosit și încă folosesc de la ei serviciul.

Intradevar au mai avut probleme de downtime datorita creșterii rapide.

Ca performanță mi-au plăcut cel mai mult, suportul este destul de ok.

Edit: Totuși DigitalOcean nu mai este startup. http://www.crunchbase.com/organization/digitalocean

1 Like

Ok, să zic povestea:

Eu am un VPS de test la MXHost - oameni de nota 10, care răspund absolut tot timpul la suport în câteva minute. Problema a fost că Discourse are ca cerință principală două versiuni de Ubuntu ce nu sunt disponibile la MX (versiunile disponibile sunt ori peste 12.04 ori sub 14.04). Știu că s-ar putea face upgrade, dar m-aș fi complicat inutil (mai ales că nu cunosc atât de mult linux). M-am mulțumit doar prin a cumpăra domeniul de la MX :smile:

Prin urmare, dacă ghidul oficial este pe DigitalOcean, am decis să-i folosesc. Concluzii

  • Set-up instant;
  • Ghidul Discourse a acoperit absolut toți pașii necesari;
  • Până acum nu am observat semne că ar fi instabil; dacă a fost down, cel mai probabil a fost vorba de un update;
  • Editarea zonelor DNS este foarte simplă (ar fi interesant să fie furată funcționalitatea de alți hosteri)

Până în acest moment avem - în medie - 200 unici/zi (ieri a fost un boost de ~600 datorită lui Zoso și Arhi) și nu mi s-a părut că merge mai greu (iar discourse cere minim 1gb ram, adică fix cât are vps nostru).

Cum se comportă mai departe… Rămâne de văzut :smirk:

4 Likes

Avem si eu si un prieten de-al meu VPS de la DigitalOcean, pachetul de 5$ (cu 512 MB RAM). Sunt foarte multumit, preturi rezonabile, suport bun, serverul merge foarte bine, nu am probleme cu el.

1 Like

Am si eu un VPS la ei cu 2 GB RAM, cu vreo 3-4 site-uri cu trafic neglijabil. Cel mai mare spike a fost de vreo 700 de unici intr-o zi, overall. N-au fost probleme. Per total, am uptime de 99.99%. din octombrie 2013. Sunt foarte multumit si n-as schimba hostul pt nimic in lume. Suportul e prompt si mi s-au parut amabili.

Dar de OpenShift ce parere aveti ? Are disponibil si un plan complet gratuit.

Nu este o critica, dar sunt curios de ce ai un VPS de 2GB pentru 3-4 siteuri cu trafic neglijabil?

Chiar si cu un trafic de 700/zi pentru fiecare site in parte ar trebui sa tina un 512MB fara nicio problema.

Pentru ca am un server de mail instalat, plus niste cronuri care ruleaza din cand in cand, si am zis sa am un buffer.

1 Like

Eu folosesc openshift, dar e mai mult pentru dezvoltare, desi cred ca o sa il folosesc odata si ca gazduire ca sa vad cum merge.
http://devforum.ro/t/medii-de-dezvoltare/164/12?u=andreitelteu

1 Like

partea proasta la digitalocean deocamdata e ca nu poti face downscale

You get what you pay for: slow CPU, not-great IO and variable performance overall.

Dar nah, la 5$ pentru un proiect de test = awesome. Orice peste I’d go for Linode.

Un mic bump al acestui post. Am un cod pentru 15 dolari, daca aveti nevoie: ^PrHack15-debf04a3

Valabil pana pe 31 Octombrie 2015. Este numai pentru conturi noi si banii trebuie folositi intr-o luna de la crearea contului.

1 Like

Avand in vedere ca poti sa folosesti cupon doar o data in viata, e mai bine sa asteptati pana la blackfriday cand ar trebui sa ofere cupon de 50$.

Anul trecut n-au oferit niciun cupon de Black Friday, daca imi aduc bine aminte. :slight_smile:

1 Like