Firme românești de hosting ce oferă conturi de test

Pentru că au fost câteva întrebări legate de hosting, am cerut de la MxHost Romania conturi de test.
Prin urmare, puteți testa oricare din pachetele de mai jos pe o perioadă de 30 zile folosind cuponul iamntz:


De asemenea, dacă cunoașteți alte firme românești de hosting dispuse să ofere gratuit pachete de test, vă rog să le adăugați într-un comentariu.

Din pacate nu stiu de firme romanesti de hosting, cel putin VPS care sa fie si ieftine… nu mai zic ca preturile nu contin TVA :smile:

Asta este marea problema, in special pentru un freelancer care vrea sa ofere solutii mai ieftine si de calitate clientilor - Da, clientii trebuie sa fie responsabili pentru hosting, dar de ce sa complici un client si sa nu ii oferi un serviciu in plus?

Contabo, localizati in Germania, ofera preturi mici pentru VPS-uri care sunt tocmai bune pentru asa ceva… http://contabo.com/?show=vps

Nu sunt afiliat cu ei, vreau doar sa ii fac cunoscuti si altor developeri care s-ar putea sa aibe nevoie de hosting de calitate si mai ieftin.

Robert, am mai auzit de ei.
Dar sunt câteva probleme:

  • nu am specificat nimic de hosting ieftin;
  • am specificat, în schimb, de firme românești ce pot oferi cont gratuit de test
  • 4gb RAM la 7€/lună sună a over selling.
1 Like

Intovps.com - Nu i-am intrebat, dar daca le dai un telefon probabil iti ofera un cont de test. Sunt romani, au noduri si in Bucuresti, dar nu targeteaza Romania.

Mă gândeam la ceva automat. Conturi de test dau toate firmele :smile:

Automat nu prea dau romanii… e criza si bataie de cap. Instaleaza lumea scripturi de spam :))

@clauuudiu: tocmai ăsta era scopul acestui thread: firme românești ce oferă conturi de test.
Am specificat că am cerut conturi de test în ideea că poate există utilizatori ce cunosc oameni din alte firme de hosting și pot face un aranjament asemănător.

Sincer nici n-am cautat conturi de test… deobicei ceream eu un cont in cazul in care ma interesau serviciile lor, dar nu prea-mi place sa ma mut de ici-colo, asa ca daca gasesc o firma care ma multumeste, stau la ei multa vreme.
Cat despre conturi automate de test pentru VPS-uri… nici eu n-as da, daca-s fi in locul lor.

btw. cat de relevant este un cont de test ? avand in vedere cat de usor este to fake it (performance wise) parca as prefera un hosting platit la ora in care sa ard cativa dolari spre a-l testa

3 Likes

Cei de la DevelBox ofereau mai de mult un VPS de test. Asta era link-ul ( http://develbox.ro/beta.html ) dar vad ca nu mai este formularul de request acolo. Poate merge daca se trimite un email.

Eu am avut un VPS la ei acum 2-3 ani si am fost multumit de preformante.

SimpliQ ofera primele 6 luni gratis.
Si in caz ca nu stiati deja, Amazon AWS ofera un VPS free 12 luni !

1 Like

La fel si Rackspace :smile: using it so far and it kicks DO ass at every level (except price)

1 Like

ClausWeb ofera conturi de test.
Faci comanda si ai 2 saptamani la dispozitie sa testezi, inainte sa platesti.

La ei uptime-ul e bun. In rest… meh.

www.gazduire.ro si www.chroot.ro - ofera tot asa 2 saptamani de testare la conturile de gazduire / reseller, nu stiu la VPS.

gazduire.ro nu recomand nici celui mai aprig dusman, de partea cealalta insa o sa dau un +1 pt claus.ro

stau în dubii, nu ştiu ce să aleg: webfactor.ro sau mxhost.ro, voi ce recomandaţi? ţin să menţionez că pentru început vreau ceva shared ca să mă joc puţin cu marketingul afiliat :smile:

Chiar daca am inceput sa folosesc MxHost doar de cateva luni, ii recomand cu caldura!

Eu folosesc de 2 luni gazduire de la ddsnet.ro si sunt foarte multumit de ei, la inceput era putin dubios deoarece au niste preturi foarte mici si mi se parea foarte ciudat :slight_smile:

1 Like

Top Level Hosting - https://www.tlh.ro/

Oferă 15 zile de testare gratuită.

Personal, le folosesc serviciile de câțiva ani, toate bune și frumoase.