Inceput de PFA (cod caen / facturi / cheltuieli deductibile)

Salutari,

Voi incerca sa enumar intrebarile mele legate de PFA (neplatitor de TVA) cat mai clare si concise:

  1. Mentionez de la bun inceput sunt web developer. Eu am optat pentru codul caen 6201

Activităţi de realizare a software-ului la comandă (software orientat client)
Această clasă include activităţile de scriere (programare), modificare, testare şi asistenţă privind produsele software. Este asemenea inclusă scrierea de programe urmând indicaţiile utilizatorilor (programe orientate pe client).
Această clasă include:
-proiectarea structurii şi conţinutului şi/sau scrierea codului de calculator necesar pentru a crea şi implementa:
-sisteme software
-aplicaţii software
-baze de date
-pagini web
-adaptarea software-ului potrivit cerinţelor specifice, adică modificarea şi configurarea unei aplicaţii existente
astfel încât devine compatibilă şi funcţională, potrivit mediului sistemului informatic al clientului

Am avut dubii cu acest cod 6201 deoarece continea cuvantul software , insa nu ma regaseam mai deloc in 6202

Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
Această clasă include planificarea şi proiectarea sistemelor de calculatoare ce integrează hardware, software şi tehnologii de comunicaţii. Serviciile de consultanţă pot include şi activitatea de pregătire a utilizatorilor.

Intrebarea mea: am procedat corect daca am optat pentru 6201 si nu 6202 ? Iar daca am gresit, cum pot remedia?

  1. Luam urmatoarele cazuri:
    a) construiesc un proiect (sa-l numim “TestProject” din PSD in WP) - / project b) fac niste modificari la cel putin un proiect curent (de-al clientului) ("TestProject2" ,"TestProject3"). Sunt mici modifcari si multe - / hour

Intrebarea mea: Pe factura in coloana : “Description of products / services” ce trebuie sa apara pentru fiecare din cazuri.

  1. Cheltuielile deductibile pot fi si:
    a) comisioanele ce si le trage paypal ( de ex: clientu trimite $500 si mie imi intra in cont doar $480. $20 fiind comisionul de tranzactie paypal. Apoi dau widthdraw la cei $480, paypal iar opreste $2.5) . Acele 2 comisioane ($20, $2.5) trebuie transformate la cursul bnr din aceea zi si trecute la cheltuieli)
    b) comisioanele de la banca ( de ex: cei $480 cand intra in contul bancar, banca isi opreste un comision de “exchange” si mai sunt comisioanele de administrare anuala sau comision retragere numerar)

Intrebarea mea: Se pot adauga acele comisioane la cheltuieli? (o mica paranteza: am cumparat o imprimanta si am doar bon fiscal la ea, pot sa o trec la cheltuieli chiar daca nu mi s-a emis factura?)

Mii de scuze daca v-am ametit de cap sau ca am facut topicul prea stufos.

O zi faina

1 Like

Cheltuielile deductibile sunt o chestie extrem de vagă, vezi și aici:

http://devforum.ro/t/cheltuieli-deductibile/807

Ai fi putut alege mai multe coduri CAEN, nu era nici un cost suplimentar.

Eu pe facturi scriu „dezvoltare site XXX” (unde XXX = numele site-ului).

2 Likes

Sa inteleg ca mitul: “mai multe coduri caen, mai mult de platit” nu este adevarat.

Ba e adevărat, dar costă extrem de puțin (câțiva lei dacă țin bine minte).

Pe de altă parte, eu îți pot indica o diferență majoră între 6201 și 6202 - norma de venit. În primul caz nu poți să alegi așa ceva, iar diferențele sunt foarte mari când vine vorba de banii dați statului. Pe de altă parte, nu prea poți emite facturi pentru „realizare website”, deci aici ai putea să ai probleme cu clienții.

Pentru cheltuielile deductibile mergi și vorbește direct cu agentul care se ocupă de PFA-ul tău. Nu știu cum e în localitatea în care ești tu, dar la Buzău sunt foarte OK și poți discuta lucrurile astea cu ei - până la urmă ei sunt cei care vin în eventualul control, nu? :slight_smile:

Scuze ca nu am mentionat, eu am optat pentru “sistem real” (probabil o greseala de-a mea).
Nu am inteles de ce nu ai putea emite facturi ?

Pe 6202 nu ai putea emite astfel de facturi pentru că nu ar intra în lista activităților permise de acel cod.

În situația ta nu se aplică, eu doar îți explicam diferențele dintre 6201 și 6202. :slight_smile:

Codul caen 6202 este pentru activitati care nu genereaza venituri din drepturi de autor, deci e perfect legal sa dezvolti un website pentru cineva si sa fii platit la ora pentru munca ta fiind incadrat in 6202. Asta inseamna consultanta.

6201 e pentru cei care dezvolta aplicatii si le “inchiriaza”

Sa inteleg ca trebuie sa merg sa mai adaug coduri caen pe langa 6201.

O alta intrebare: eu am acel program de facturare,mai este nevoie sa folosesc Jurnalul de incasari si plati ce l-am luat de la librarie?

Cât de sigur ești de chestia asta? Vezi că există ceva descrieri mai detaliate ale codurilor și realizare site-urilor web intra în altă parte. Tu nu poți emite factură pentru altceva decât consultanță, iar dezvoltarea unui site (adică scrierea de cod) nu e nici pe departe consultanță…

1 Like

Unde sunt descrierile astea detaliate ?

1 Like

Nu mai găsesc exact ce am citit la momentul la care mi-am făcut PFA-ul (și te asigur că m-am documentat foarte bine, am avut ceva discuții cu REGCOM, că nu voiau să mă primească :D), dar uite un punct de plecare: http://www.avocat-firme.info/cod-caen-pentru-activitati-de-servicii-in-tehnologia-informatiei.html

Dacă vezi, 6201 are toată partea aia de programare, iar 6202 e doar consultanță. Iar scrierea codului nu sunt 100% sigur că nu e sub incidența drepturilor de autor - ba chiar cred că e fix acolo. (lectură: http://www.todaysoftmag.ro/article/836/drept-de-autor-si-software-cateva-aspecte-practice-pentru-programatori)

În altă ordine de idei, este puțin irelevant cum interpretăm noi treaba asta, ci contează exclusiv cum îți vor interpreta reprezentanții statului în cazul unui eventual control, iar eu cred că dacă tai vreo factură care are o linie cu un serviciu ce nu conține „consultanță”, „proiectare”, „planificare” sau orice altceva e listat în descrierea codului o să ai ceva probleme.

6202 cu norma de venit. Contabilitate minima - doar un registru de plati si incasari (trebuie vizat la ANAF). Si factureaza.ro, desigur. Pe facturi apare in genere “servicii de consultanta informatica cf. contract x din data y” unde sunt specificate detaliile.

Intreb tot aici sa nu deschid alt topic:
Veniturile sunt din strainatate. Trebuie completata declaratia 200 sau 201?

@Vlad_Vornicu 201 200

@victorstanciu si in 201 unde se trec cheltuielile ?
acolo vad: Venit, Pierdere fiscala, Impozit pe venit platit in strainatate, Impozit pe veniturile din salarii…

Intre timp vorbisem cu cineva la anaf si mi-a spus de 200 chiar daca veniturile sunt din afara. El zicea ca 201 ii pentru persoanele ce nu sunt “autorizate” si realizeaza venituri in strainatate. Iarasi el zicea ca si “web developer” trebuie bifat Profesie libera si nu Drepturi de proprietate intelectuala. Oare cei de la anaf sunt “foarte bine” documentati? (nu prea imi inspira incredere, cand ii vad ca se uita la mine ca la masini straine atunci cand pun o intrebare)

Profesii libere sunt contabilii, notarii, medicii, etc. Definitia profesiei libere (al carui titlu corect e de fapt profesie liberală) este ca se aplica doar persoanelor care “fac parte dintr-un ordin profesional”. CECCAR pentru contabili, Barou pentru avocati, etc. Gigel de la ANAF vorbeste prostii mari de tot. Tu, daca esti PFA, bifezi “venituri comerciale”. Extras din Codul Fiscal:

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerţ ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum şi din practicarea unei meserii.

(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obţinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii.

Scuze, revin asupra a ce am spus, nu sunt sigur cu 201, ca intr-adevar, vad ca nu are campuri pentru cheltuieli deductibile, deci e imposibil de depus ca PFA. Deci cel mai probabil Gigel ti-a zis bine, si depui 200. Nu ti-a zis bine in schimb cu profesiile libere, veniturile independente obtinute ca PFA se incadreaza la venituri comerciale, asta nu e interpretabila.

Bun… concluzia finala ca si web dev trebuie bifat la sectiunea: Categoria de venit: Venituri comerciale.
Multumesc mult @victorstanciu pentru raspunsuri.

Pentru a nu deschide alt topic voi pune tot aici o intrebare legata de Facturarea la un PFA.

Luam urmatoarea situatie, eu facturez pentru un client suma de $10 … iar el imi achita $15 (de unde restul de $5 este bonus).
Cum se procedeaza in aceasta situatie? Mai emit o alta factura cu acei $5 si mentionez “bonus” ?

@Vlad_Vornicu Da. Și faci și act adițional la contract dacă ai. Orice ban încasat trebuie să se regăsească în facturi.

1 Like