15 Signs You’re in the Middle Class

…cam cruzi in clipul asta

1 Like

Eu nu cred in categorisirile astea in clase.
Sunt cumva o spalare pe creier ca sa iti vanda ‘mindset’-ul lor.

De ce zic asta ? Cunosc oameni care intra la categoria putred de bogati si nu trebuie sa mai faca nimic tot restul vietii si totusi stau la 16 grade in casa sau se scoala la 5 dimineata ca sa se duca pe camp ca sa lucreze pamantul si la 10 se duc in piata pana seara. Mai sunt si bolnavi si tot nu se lasa din ce faceau o viata intreaga.

Aveam un coleg despre care am aflat abia dupa ce a plecat ca de fapt avea destul bitcoin incat sa cumpere orice iti poti imagina si venea la munca ca sa scrie cod…

Cu cat esti mai tanar si ai venituri/proprietati personale cu atat esti de fapt mai bogat, nu trebuie sa fii milionar. Daca ai o proprietate la 20 de ani esti in 2-3% cei mai bogati oameni de pe planeta la varsta ta si probabil tot in middle class o sa fii sau chiar sarac daca nu lucrezi.

hmmm
nu
aia sunt scartari

1 Like

“Cine nu pretuieste banul, nu merita leul” (Wer den Pfennig nicht ehrt, ist des Talers nicht wert.)

2 Likes

Nu zgarcitul stapaneste banii, ci banii stapanesc pe zgarcit.

1 Like

ideea este sa traiesti bine :slight_smile:
si sa nu rabzi de foame, sa iti fie frig etc

Nu intelegi, exemplele pe care le-am dat pentru ei nu insemna zgarcenie ci asa le place sa traiasca, asa sunt obisnuiti. Nu se simt bine daca isi fac palat, masina de lux, nu arunca banii in familie ca sa se nasca certuri, nu le plac oamenii bogati etc.

Exista un upper-middle class care se deghizeaza fiindca ceilalti nu ii inteleg. De multe ori iti dai seama ca cineva e de fapt sarac cand vrea sa arate ca e bogat.

P.S.

Zgarcenie pentru mine inseamna ca imi pun cele mai ieftine componente la masina in spatele blocului ca dupa sa ma duc la pacanele cu banii ramasi.

1 Like