1969 Moon Landing: The Code of the Apollo 11 Guidance Computer (AGC)

Saptamana asta s-au implinit 50 de ani de la ateriazarea pe Luna :slight_smile:

Este un mic curs despre cum functioneaza acel computer de la bordul rachetei.

Codul sursa

6 Likes

Pe mine mă fascinează puterea de calcul folosită pentru toată treaba asta.

The Apollo Guidance Computer had 32,768 bits of RAM, which comes out to 2,048 words. The computer also held 72KB (equal to 589,824 bits) of ROM.

An iPhone with 4GB of RAM (that’s 34,359,738,368 bits) packs more than 1 million times more memory than the Apollo computer. Comparing ROM, a 512GB iPhone is 7 million times more powerful than the guidance computer.

The processor on the Apollo 11 computer ran at .043 MHz. The latest iPhone processor runs at an estimated 2,490 MHz, offering 100,000 times more processing power, Kendall said.


Citisem la un moment dat - dar nu știu dacă era despre Apollo 11 sau alte misiuni - despre faptul că radiațiile cosmice puteau influența calculatoarele, iar soluția cea mai la îndemână a fost să multiplice numărul acestora pentru calculele critice.

Lectură suplimentară: Ch4-4

3 Likes

Se pot face chestii interesante cu resurse (foarte) limitate; imi vin in minte demo-urile (the Scene) pentru cine stie. Commodore 64 face chestii de-ti sta ceasul de exemplu.

Radiatiile afecteaza si calculatoarele din birou. Unele erori sunt cauzate de radiatii de fapt; se corupe un bit in RAM, se salveaza pe HDD si la revedere, ai date eronate. Evident ca este un eveniment rar dar se intampla.

Exact !
Prin anul 2 am discutat cu un prof de electronica despre acest lucru.
Exista in prezent scuturi care protejeaza componentele.

O lectura interesanta

Related: https://en.wikipedia.org/wiki/Oh-My-God_particle

Celebra fotografie alaturi de codul pt Apollo 11 :slight_smile:

1 Like