7 Reasons for Startups to Choose ASP.NET Over Node.js

1 Like

C# e o optiune mai buna daca vrei ceva foarte solid, dar e si un limbaj mult mai verbose, ai colectii la structurile de date (mult prea multe si metodele difera intre sync si async) si forteaza OOP cam prea mult.

Nu te prea poti juca cu el, ori iti faci pe tabla/hartie tot domain modelul, implementezi Modelul in cod si dupa clasele ori nu te apuci de C#.

Pe cand cu Node sau Python te poti juca cu backend-ul foarte rapid…

Pentru GraphQL nimic nu se compara cu ce exista pe Node, pentru machine learning nimic nu se compara cu ce exista pe Python. Pentru web development Spring cu Kotlin e mult mai frumos ca .NET cu C#.

Acum benchmark-ul pe care se bazeaza e putin biased, la golang o sa folosesti cam 1/10 din memoria necesara pentru .NET si scapi de problema de cold start la deploy in containere.

ASP.NET Core 6 vs ASP.NET Core 7 vs Fiber(Go) | by Arin Faraj | Nov, 2022 | Medium

3 Likes

Am citit articolul si ii fac un rezumat, ca sa nu il mai cititi: .Net este limbajul meu preferat si este mai bun pentru ca imi place mie. Ah, si e mai performant pentru ca nu e single thread, ca Node.

3 Likes

De dragul seo

Are top level statement de la C# 9.0, .NET 6.0, numai e obligatoriu ca orice sa fie o clasa, te poti juca la fel ca Node sau Python, exista minimal web api.

.NET nu e limbaj, ci framework, C# e limbaj, si zice ca e mai bun pentru intensive computing code, poti avea pointeri in blocuri unsafe de cod, e strong typed, are un IDE bun Visual Studio pe care il compara cu Visual Studio Code, ai posibilitati mai putine de setup pentru un proiect .NET(MSBuild, Visual Studio) decat unul Node.js, Microsoft asigura continuitatea si calitatea codului pentru framework decat unul open source sustinut de cateva persoane.

PS: Ce ma deranjeaza este ca Visual Studio 2022 is freezing pe hardware mai vechi, nu stiu daca are legatura cu faptul ca e pe 64 bit, ceea ce il poate face practic inutilizabil.

Poti sa incerci Rider de la JetBrains.
Ocupa mai putin spatiu decat Visual Studio

1 Like