A inceput conferinta JamStack

a inceput conferinta JamStack : https://jamstackconfvirtual2020.sched.com/

Cum ti s-a parut?

Cred ca ar trebui urmarite cateva din sesiunile de acolo pentru a vedea cum se pune problema in 2020 si in anii ce vor urma d.p.d.v. al tehnologiei de creare siteuri. E inceputul sfarsitului pentru “database-driven websites”

Linkul cu inregistrarile: https://www.youtube.com/playlist?list=PL58Wk5g77lF94tg-F3y5zRyDeLVhTDnTg

ma ia cu fior :))) nici nu stiam de termenul “database-driven website”. am cautat putin, cred ca te referi la aplicatii structurate pe mvc (cateva exemple gasite asp.net, java/jsp, php). Daca asta inseamna, da … sunt de acord :smiley: sunt la moda spa-urile acum pentru frontend, iar backendul total separat, rest apis sau microservicii :crazy_face: Ori, sunt eu in urma rau de tot, si fiorul nu mai trece :))

Intre site web si aplicatie web este o diferenta.

In cazul unui blog sau site de prezentare nici nu ai nevoie de o baza de date in spate.

Vezi Jamstack :smiley:

1 Like

Nici in cazul unui eCommerce :slight_smile:
In fapt ideea e ca totul se poate externaliza: managerul de pagini, inregistrarea de utilizatori, shopping cart-ul, trimiterea de mail, cloudul in care se salveaza informatia, etc.

2 Likes

De ce ai da datele clienților sau vizitatorilor tăi altora? Dacă îmi fac cont pe gigi.ro mă aștept că datele să rămână acolo.

Autentificare JWT pe client. Nu dai datele clientilor, trimiti doar un id tertilor. Smecherie de smecherie.

Dupa parerea mea, de cativa ani buni directia este catre Domain Driven Design sau “business-driven architecture” (Onion Architecture, Clean Architecture, Microservices, etc.).

Site-urile si aplicatiile web nu sunt altceva decat UI (sau GUI), ceea ce reprezinta “detalii” pentru un sistem software complex. La fel si storage-ul sau bazele de date, si acestea sunt doar “detalii” sau “infrastructure”.
Un sistem bine gandit trebuie sa functioneze independent de UI si storage si sa permita schimbarea facila a UI-ului sau a storage-ului in orice moment, altfel va avea probleme pe termen lung (vezi monolith sau “big ball of mud” vs. microservices sau Domain Driven Design).

O alta chestie interesanta care mie mi se pare ca prinde teren din ce in ce mai mult: micro-frontends, care se doreste un fel de microservices aplicat strict UI-ului.

3 Likes