Absolvenţii din IT din România sunt inutilizabili

Pai fix asta zice si el, din 20 doar unu stie face chestii banale. Si vina cui e asta?

Pai 19 din 20 de aplicanți probabil n-au studii de informatică și vor sa lucreze in domeniu “că se câștigă bine”. You know, pe idea “Timpul trece, leafa merge”.

Eu nu sunt adeptul programului de 8 ore. Patru - șase ore la calculator sunt suficiente. Dar în alea treaba să zbârnâie.

2 Likes

Nasol.

Si ala care o face, cum o face? Cu for? Daca da, si mai nasol.

Pai cum altfel să facă suma a n numere aleatorii? Adică dacă dai 3, 4 și 14 cum să faci suma altfel decât cu un FOR.

Yeah, yeah, nu a zis suma a numerelor consecutive de la 1 la n. In contextul dat, suma de la 1 la n înseamnă suma a n numere aleatorii aflate într-un vector cu indecși de la 1 la n.

Astfel de intrebari, cu elemente lipsa intra in categoria ‘Trick questions’ si tot ce obtii e: Am gasit un candidat din 20 care, in lipsa detaliilor complete, gandeste ca mine.

La interviurile tinute de mine am specificat si luptat sa nu am elemente “capcana” in intrebari si solutiile oferite la problemele date de mine m-au surprins. Cineva a oferit o solutie care initial nu parea sa mearga deloc, dar la ultima linie totul a avut dintr-o data sens. Lucrurile de genul asta sunt o adevarata placere, sa vezi cum fiecare gandeste o solutie in modul sau. Iar sa ai persoane care vad lucrurile din alt unghi decat le vezi tu, pentru mine, reprezinta un mare beneficiu pentru toti din companie.

3 Likes

n*(n+1)/2
:slight_smile:

4 Likes

‘Suma de la 1 la n’ fara alte specificatii e exact ce-a pus Cosmin. ‘Aleatorii’ e de la tine. Si tot ce-ai mai scris pe acolo.

Intrebarea “Care e suma de la 1 la n?” e ambigua. Faptul ca Adrian si Mr. Marcu se gandeau amandoi la “Suma a primelor n numere consecutive” denota doar ca gandesc la fel, pe filiera matematica. Eu de fiecare data cand aud “de la 1 la n” ma gandesc la un vector de valori.

Anyway, faptul ca 19 din 20 de candidati nu stiau arunca un FOR (presupunand ca nici macar asta nu au facut) sa faca suma a n numere oarecare sau consecutive, e, ei bine, incurajator pentru mine. Voi avea din ce sa-mi castig painea pentru urmatorii x ani. Consecutivi :smiley:

Nu stiu de altii, dar eu imi fac mari griji pentru viitor. In special pentru ca un recrutor m-a refuzat din start doar fiindca nu stiam Yii sau Symfony, desi lucrasem in altele foarte bine. Si eu nu am de gand sa invat Go dinainte pentru o pozitie pe acest limbaj. Stiu X limbaje, daca am chef/sunt obligat sa lucrez intr-altul, well, ma astept sa fiu platit sa-l invat.

1 Like

Nu e.

Daca nu ti se da/precizeaza un vector de valori, gandesti gresit. Adaugi mai multe ‘din burta’.

:slight_smile:

Apropo de refuzatul pentru ca nu stii framework-ul/libraria (sau chiar limbajul) X, e o prostie pentru proiecte mari/de lunga durata. Unui developer bun nu-i ia foarte mult sa le invete, apoi beneficiul comparativ cu angajarea unui mai slab dar care stia X din start poate fi enorm.

2 Likes

Eu sunt obisnuit cu oameni care cer una, dar de fapt vor alta. Practic tot ce mi se zice il iau cu: Omul asta nu stie ce vrea, ia sa filtrez eu ce vrea de fapt.

Se poate, dar nu era cazul aici. Se dorea o intrebare simpla pentru filtrarea unor ‘tabula rasa’.

daca eu zic de la 1 la 10 tu te gandesti la 1, 3, 5,10

2 Likes

Asta e situatia mea, ma consider superior (fiindca am lucrat mereu, mai putin 2 oameni, cu indivizi care nu stiu programa mai nimic) asa ca ii consider pe toti inferiori. Si aia 2 erau din cei care erau plati cu peste $100 000 pe an. Deci nu de ici, de colo. La nivelul ala salarial te astepti sa ai niste oameni cat de cat buni, desi cand vorbeam cu unul despre pointeri, mi-a zis ca a auzit el de cuvantul asta dar nu stie prea multe despre ei.

Asadar cand e vorba de a schimba locul de munca ma ia o stare de discomfort ca iarasi voi avea de-a face cu nimeni in drum care confunda Java cu Javascript sau ma intreaba daca stiu Javascript dupa ce le zic ca stiu jQuery. Sau ca le zic ca nu stiu Vue sau Angular sau LESS/SASS/whatever si ei ma vor elimina dintre candidati desi Angular v1.3 am invatat-o (biblioteca) in vreo 3 zile.

Sau ma intreaba care e suma de la 1 la n si eu ma gandesc suma elementelor unui vector indexat de la 1 la n :smiley:

Plus ca toti cer sa vii la birou, 8 ore, si pentru mine commute-ul de 5 secunde din dormitor in birou parca devine prea lung :sunny: Ca sa nu mai zic ca dupa 6 ore de stat la birou sunt complet intepenit/ametit/merg ca teleghidat.

1 Like

“De la x la y” e cognitiv consecutiv.
Red cand era mic nu a invatat sa innumere DE LA 1 LA 10, el le pronunta random de fiecare data.
:joy:

4 Likes

Din nou demonstram ce toxici suntem unii fata de altii doar pentru a castiga un Like.

7 Likes

Doar ca idee… Cand se face la scoala pe la informatica aceasta problema se refera de fapt suma primelor n numere consecutive si se rezolva cu o bucla peste un vector indexat (pentru ca se face la capitolul bucle). Poate se aminteste si de formula dar din cate stiu ideea e de bucla acolo (for sau de alt fel). Poate la interviuri sa ceara ceva mai smart dar totusi e trivial sa vii cu asa ceva ci mai degraba cu algoritmi evoluati, angajezi totusi un programator…

Acel programator ar face bine sa fie in stare sa scoata ceva O(1) in loc de O(N), sau O(log(N)) in loc de O(N), etc. Altfel, ajunge sa scrie cod care necesita timp de rulare de ore in loc de o secunda. Exagerez, dar am vazut chestii de-astea cu ore in loc de secunde, de m-am plictisit.

A cam deviat subiectul sau doar mi se pare mie ? Interviurile stim cu totii ca sunt de tot rasul in multe cazuri.

Eu daca as tine interviurile i-as pune pe candidati sa isi instaleze VSCode, sa puna extensia de live coding, de remote vscode, ne-am da share unul altuia si i-as cere pe skype/slack sa imi faca un mic proiect de backend/frontend cum cred ei ca ar fi mai bine dupa cerintele mele, cu ce librarie vor, sa imi explice de ce l-au ales, sa vad ce fac pas cu pas, dupa le-as interzice orice librarie si i-as pune sa faca ceva de la zero. Un chart, un calendar desenat cu canvas de exemplu, o implementare la un api cu mai multi pasi intr-un serviciu.

Dupa le-as da acces la un server pe care as pune un CTF, un fix the bugs ca sa mearga aplicatia dupa cerinte, ceva feature de implementat cu teste. Poate chiar sa gaseasca unde a fost introdus bug-ul cu git bisect… Ca si algoritmica ar putea cauta un anumit string in fisiere in n secunde (dar as limita memoria sau as da multa memorie dar putina putere de procesare)

Daca esti junior imi ajunge sa imi desenezi chestii cu un for in for, daca esti mid as vrea sa vad ca iti grupezi orice desenezi pe obiecte generate de factory-uri si le mentii intr-un state object ca sa le poti redesena doar schimband state-ul, daca esti senior (la programare, nu management) as vrea sa vad ceva ce nu stiam, de exemplu sa te gandesti la un mod de a trimite fisiere de cate 100-200gb dintr-un folder de pe un dispozitiv pe server fara sa trimiti fisierul in sine. De exemplu sa trimiti fisierul codat in zecimale calculate din pi, in adrese de bitcoin, in adrese de memorie din firmware-ul bios-ului… just for fun. Eventual la o intrebare de algoritmica la sortare sa amintesti de radix sort, vorbind de limbaje de programare sa imi scoti de pe un repo personal lexer-ul la propriul tau limbaj de programare.

Git bisect pt juniori iesiti din facultate? Nu cred ca o sa mearga.
Pentru restul suna f ok, dar ai nevoie de foarte mult timp, un interviu dureaza in general o ora doua in practica. Nimeni nu isi ia o zi de concediu pt interviu daca nu merge la google sau similar.

3 Likes

Hai să fim serioși…

4 Likes

How to not hire anyone 101

Aproape nimeni cu experienta serioasa nu o sa stea sa scrie cod cateva ore, pe gratis, in conditiile in care poate merge in alta parte sa raspunda la cateva intrebari, eventual o problema de algoritmica, si toata distractia se termina intr-o ora

1 Like