Accenture in proces de judecata pentru servicii de software

Ma intreb cati din cei $32M+ s-au cheltuit pe cu totul altceva decat dezvoltarea propriu-zisa si ce s-a intamplat de fapt in spatele cortinei. Un proiect de genul asta sa ajunga intr-un stadiu precum sustin cei de la Hertz, numa daca n-au incercat offshore cu oamenii nepotriviti si tinand cont de marimea companiei Accenture, ma indoiesc.

4 Likes

Probabil ca povestea adevarata se afla in backend.

Nu e exclus ca Accenture sa fi dat de o poveste horror. Poate o baza de date construita cu proceduri stocate rulate la un anumit interval, intr-o anumita ordine din alte zeci de baze de date din parti diferite ale lumii, total legacy pe care trebuia sa faca o platforma web+mobile reutilizabala global cu tehnologii moderne.

Nu e exclus nici sa se fi creat situatia aceasta din cauza subcontractarii la firme de indieni.

Când am citit m-am gândit că 100% e vorba de outsourcing nereușit.

Nu cred că ar fi vorba de probleme legate pentru că tipii fix asta au cerut, ceva tota de la zero. Site, aplicație mobilă, tot de la zero.

Iar dacă cu 32 milioane USD nu făceai așa ceva…o amărâtă de aplicație de gestiune închirieri auto…

Sunt sigur că s-au încasat niște bonusuri la câțiva proiect manageri, niste consultanți, după care a fost ousourced total proiectul și au uitat de el, crezând că e ok.

1 Like

Scrie în articol că site-ul nici măcar responsive nu era.

Le-ar fi trebuit cateva sute de mii de dolari extra sa-l faca responsive pe tableta. say wut

1 Like