Acces la internet prin apeluri telefonice (acum si pe smartphone-uri)

**TL;DR:**Ia datele, le transforma in sunete, le moduleaza si le trimite spre a fi folosite. Presupun ca merge/functioneaza/este_folosit in ambele directii.

Adică… au inventat dial-up?

4 Likes

RE-inventat…Doar capare sa aiba latimea de banda mai mare si sa poata fi folosit de mobile. Adica telefon cu android, faci hotspot si obti un dial-up router cu latime de banda mai mare decat dial-up-ul “de pe vremuri”.

Teoretic, ca practic nu stiu sigur daca au fost facute modificari la banda folosita de telefoane, pentru a permite mai multe date decat pe vremea telefoanelor fixe. Daca o sa aiba acces la chestia aia noua cu apeluri voce de calitate mai inalta, cred s-ar putea atinge GPRS/2G dial-up, principala problema fiind, cred eu, configurarea senderului si reciverului pentru a maximiza cantitatea de date trimise.

[details=Procesul de calibrare pentru maximizarea benzii de date ar putea contine sau semana cu:]

Cred ca s-ar putea face teste repetate de trimitere de coloana sonora, care sa fie inregistrata la sosire si re-trimisa ca un array de sunete distincte trimise si timpii de inceput si sfarsit ai respectivului ton, de la primirea mesajului audio. Astfel, se poate selecta numarul maxim de biti ce pot fi trimisi.

Apoi, se poate incerca trimiterea de mesaje distincte (brute force, cu fiecare combinatie de tonuri posibile), in speranta ca se poate gasi o viteza maxima de transfer mai mare decat “safe bet”.

Ambele proceduri ar trebui folosite pentru maximizarea bandwith-ului atat a senderului cat si a reciverului.[/details]

Toată treaba asta se adresează țărilor subdezvoltate; nu mai știu dacă a fost ceva înainte de GPRS, dar viteza pe GPRS este chiar mai mică decât dial up.


Probabil e o chestie utilă pentru anumite zone ale planetei, dar să o prezinți ca o inovație mi se pare un pic prea mult…

Probabil inovatia consta in faptul ca ar veni pre-instalata pe smartphone-uri, pentru a permite accesul la internet atata timp cat exista semnal telefonic.

Nu stiam ca GPRS este mai incet decat dial-up… dar, spre exemplu, daca ti s-a terminat traficul de internet de pe cartela, poti “suna un prieten” si primi net de la ei. Ar fi genial daca s-ar putea folosi pentru a-ti transmite net de-acasa, pentru cand esti intr-o locatie fara acces la net sau cu preturi foarte/prea mari. (Asa s-ar face mai usoara aparitia echivalentului ISP-urilor de cartier din Romanica decadei trecute.)

[details=Detalii]

Gen, ai net prin cablu, ai nevoie de 5 minute de net sa trimiti un mail. nu mai stai sa cauti ca disperatul pe la fiecare persoana, poate-poate se gaseste sa fie unul cu net care sa ti-l imprimute (eventual si contra-cost, daca-ti depinde jobul/salariul de asta, ca tot avem freelanceri pe-aici).

In schimb, doar ai nevoie sa suni pe cineva, deschideti amandoi aplicatia respectiva si BAM! ai acces la internet.[/details]

Daca mai folosesti si un un Raspberry Pi / PiPhone ca sa nu trebuiasca sa stea cineva dupa tine, cu atat mai bine, doar iti suni Pi-ul si primesti acces la internet. Vorba aia, incet, dar sigur.

Edit: Daca iti poti transmite netul de-acasa, teoretic ar fi posibil sa faci un cluster, [...

] sa poti primi date simultan pe mai multe benzi, insumand o viteza de transfer mai mare decat ar fi posibila cu un singur telefon. Astfel cineva de la un capat de tara, cu abonamente de voce nelimitate in retea va putea oferi internet aproape instant, catre celalalt capat al tarii.

Adaugam faptul ca aproape de granite ar trebui sa poata fi prins semnalul trimis de dupa granite si aparent putem avea o retea de internet sustinuta de telefoane, permitand unor firme sa transfere rapid si ieftin (presupun) internet de mare viteza catre tarile in nevoie… sau pentru a-ti putea face propriul internet privat…

Offf… copiii din ziua de azi :slight_smile:

Întotdeauna vei plăti un preț mare pe conectivitatea propriu-zisă, nu pe serviciu. În România plăteai de rupeai la Romtelecom, nu la Xnet, K sau ce ISP mai erau în anii 2000.

La fel și aici, se va plăti furnizorul de telefonie, nu cel de date.

Rețea de tribcartier cu 30kbs? :smiley:

30kbps, mai bine decat deloc… poti baga un Starcraft 1 in retea… daca nu ma insel, merge(a) pe dial-up… ping oribil, dar mai bine decat deloc…

Plus de-asta, poate i-ar folosi lui @voxspace (care, aparent, a fost bannat o saptamana) pentru al sau balon meteorologic ancorat de balcon (sau am incurcat persoanele?), pentru backup, sa nu fie doar date mobile si radio, sa fie si apel de date…

Dial-up 2.0 :slight_smile:
Viteza mi se pare mult prea buna, problema e ca sistemul e proprietar in cloud. Imi aminteste de browserele de pe Nokia care iti permiteau sa ai Flash in browser si rendering-ul se facea in cloud si tu primeai doar imaginea.

Din cate imi amintesc ATM-urile si POS-urile folosesc un fallback de genul.

In Romania internetul e mai ieftin decat un apel si inca n-am gasit loc unde sa pot apela dar sa n-am internet.

Totusi recomand oricarui care vrea sa invete putin sa faca o copie dupa pangea, trebuie sa invatati despre api-ul vpn pe android, sa invatati despre codec-urile folosite intr-un apel de telefonie si cum sa convertiti date in fisiere audio si audio in date. Pangea sigur nu foloseste morse ci ei profita de tot ce poate codec-ul mono folosit intr-un apel.

Imaginati-va la ce s-ar gandi serviciile secrete cand ar auzi asa ceva :

2 Likes

De la 3:57 incepe sa sune destul de mult a remix facut de un incepator…

Totusi, destul de sigur ar face un proiect de licenta interesant…

fix la asta m-am gandit cand am vazut postul.

Unde gasesc aplicatia Pangea pentru acces la internet prin apeluri telefonice? Dati-mi un link!
Sunt dispus sa platesc!

getpangea.com