Acomodare tastatura Mac

Buna,

de curand mi-am achizitionat o masina Apple (MBP), sunt super multumit de tot, dar nicicum nu ma pot acomoda cu tastele “speciale” (cmd, ctrl, alt, fn). Inainte ma deplasam foarte repede intre ferestre, intre taburile chrome (ctrl+tab (+shift+tab)), operatiile de editare ( deplasarea inaintea cuvantului (ctrl+left arrow), dupa cuvant, marcare, sus, jos etc.). Sper ca ma exprima destul de explicit :slight_smile:.

Am incercat tot felul de tutoriale (cam putine sunt), mi-am instalat Karabiner pentru a schimba cu locul tastele de FN si Ctrl. Dar mi se pare inca foarte greu ( tasta cmd o tineti cu degetul mare ? inainte degetul mic controla butonul ctrl si zburam prin cod printre ferestre).

Poate aveti ceva tutoriale, soft-uri, shortkeys orice - cred ca m-ar ajuta, voi cum v-ati acomodat ?

Multumesc anticipat!

2 Likes

exact!

eu am facut tranzitia in 2009 si am cam uitat greutatile, dar am avut o zi in care doar am tehnoredactat (orice am prins la mana), ca sa ma obisnuiesc, si inca o zi in care am devorat consola; in mai putin de o saptamana aceam fix aceeasi productivitate ca inainte

1 Like

Eu am învățat the hard way că e mai bine să nu lupți împotriva sistemului, mai ales dacă vine de la Apple :slight_smile:

Ce e cel mai greu de înțeles - cel puțin pentru mine a fost - este că cmd+tab nu schimbă între ferestre (cum se întâmplă în ORICE alt sistem de operare) ci schimbă între aplicații. Pentru a schimba între ferestre ai un alt shortcut, cmd+`.

Eu am reușit să mă acomodez într-un interval destul de mic, cred că vreo două-trei zile, singurele probleme fiind la:

  • maximize era întotdeauna foarte imprevizibil (dar de vreo doi ani l-au făcut buton de full screen).
  • funcționarea tastelor din grupul home/end/pageUp/pageDown era foarte stupidă;
  • pe Win am AltGr+q pentru litera «â». Pe mac, în locul lui AltGr tronează un minunat… cmd. Nu-ți imaginezi de câte ori am putut să închid aplicația curentă… :smiley:
3 Likes

Practice makes perfect. Eu jonglez în fiecare zi cu 3 tastaturi (Code cu layout de Mac, Code cu layout de PC și tastatura de pe Macbook), îmi ia cateva momente să fac trecerea de la una la alta. Incă nu mi-am dat seama dacă faptul că tastaturile externe sunt același model mă încurcă sau ma ajută (le folosesc doar de 2 săptămâni).

Este un super tool Spectacle ii zice pentru treaba asta (sa faci ferestre pe jumatate de ecran, centru, maximize etc. cu shortkey).

Daca ar face CMD asta toata treaba ar fi ceva, dar ei au combinat, spre exemplu ALT este utilizat pentru a naviga in text, CMD intre ferestre si tabs (default), CTRL pentru alte chestii :slight_smile: Cumva pe windows era un singur buton pentru toate (CTRL).

Sper sa ma acomodez, sunt putintel panicat de situatie :smiley:

2 Likes

Inteleg, ma gandeam ca sunt ceva super practici :smiley:

Sau poti sa folosesti o tastatura externa normala unde win-key devine cmd.

Eu unul am un set-up via un KVM switch pt. Mac si PC. Mi s-au incurcat un pic degetele in primele zile insa acum sunt back to full efficiency on Mac plus having a full mechanical KB and a gaming-grade mouse it kicks the shins out of Apple wireless stuff.

2 Likes

Ar fi o idee, dar e “sexy” tastatura nativa, pacat sa no pipaim pe ea :smiley:

2 Likes