After 5 years, I'm out of the serverless compute cult

Eu nu stiu sa fie. Ar fi ceva iesit din comun.

Pe de alta parte, cold start-ul la un Lambda poate incepe de la 100ms, ceea ce-i aproape instant.

Ce am observat e ca oamenii incep sa foloseasca tehnologii cu care lucreaza pe diferite proiecte ca sunt deja familiarizati si atunci nu mai fac un efort sa calibreze tehnologiile alese pe nevoile reale, vor folosi acelasi ciocan peste tot.

La un proiect la care am lucrat recent, e vorba de comunicarea backend cu niste frigidere smart / IOT, max 1-5 request-uri de procesat pe secunda pe partea de backend, au facut o arhitectura cu microservicii in JAVA si tot tacamul pe partea de deployment.
Daca erau obisnuiti sa lucreze cu serverless o faceau dirrect asa.

Eu alegeam ceva facut in PHP/Python/NodeJS/.net core … monolith, in orice caz ceva simplu ca si arthitectura ca nu exista nici o cerinta speciala pe partea de procesare.

2 Likes

Daca esti freelancer da. Dar ca angajat poti merge la echipa (la noi decide echipa nu managerul), vii cu argumente si daca se accepta se foloseste.

Si ai citit mai departe de definitia aia? Sau a fost suficient rezumatul de la Google search? Ma gandesc ca poate si definitia de pe wikipedia ar merita luata in seama in conditiile date.

Ok. Si cu ce e diferit fata de ce am zis eu?

Am o vaga impresie ca dorinta de a te contrazice cu mine e mult mai puternica decat a analiza obiectiv informatiile expuse.

1 Like

Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni. Mai am multe de invatat. Mai ales pe serverless. Dar e foarte posibil ca informatia pe care eu vreau sa o transmit in scris sa sune mult mai urat decat este in realitate.

O sa iau o pauza. No hard feelings.

2 Likes