Agentie sau developeri in-house pentru un proiect de frontend?

Nu știu alții cum sunt, dar nu aș accepta varianta a doua sub niciun fel de condiții. Time is Money => varianta 1.

Varianta 2 pare o varianta pentru când lucrezi cu meseriasi, necunoscutele fiind mai putine, dar nici pe meseriasi nu ii pui sa lucreze cu alți meseriasi random, nu?

Nu o să vină nimeni cu un ‘cv’ solid sa lucreze pe milestone-uri.

E atât de saturata piața că nu poți avea pretenții de dinainte.

1 Like

Daca il iei pe SRL / PFA, sau ceva varianta determinata, nu e un risc asa de mare. Daca vezi ca o freaca, iti poti cauta altul (sau in primele 3 luni, daca e pe CIM).

Altfel, cum au zis si restul, aproape nimeni nu o sa accepte varianta a 2-a.

Ce buget ai? Cat estimezi ca o sa dureze implementarea pana la un nivel ok de calitate (ca intotdeauna se pot face imbunatatiri)?

Programatorii buni, mai ales pe frontend, au devenit foarte scumpi in ultimul timp.

Agentiile sunt mai mult pentru companii non-tehnice care nu ar fi in stare sa angajeze si sa conduca niste oameni ok. Platesti 50 - 200% in plus pentru aceeasi calitate, dar dai drumul la proiect maine.

Pentru milestone nu iti lucreaza nicio persoana competenta, decat daca nu oferi 2-3x compensatie pentru acelasi volum de munca, pentru ca e un risc foarte mare in plus. Adica in loc de 3k euro pe luna la salariu indiferent daca iese sau nu, dai 8k euro pe luna, dar doar daca atinge milestone-ul. Da, iti reduci mult riscul, dar evident ca te costa. Nimic nu e pe gratis.

Ce as face in pozitia ta daca vreau sa fiu atent si cu bugetul ar fi sa angajez 2-3 freelanceri si sa ii pun sa inceapa proiectul de la zero (independent unul de celalat) si dupa o luna il aleg pe cel mai bun.

Eu sunt senior frontend dev (React / TS), nu imi caut un job acum dar as fi curios despre ce este vorba in proiect, poate gasim o metoda sa colaboram. Da un semn daca esti interesat.