Ajutor baza de date

Buna ziua,

Sunt incepator in programare si am mare nevoie de ajutor.
Va rog mult, ajutati-ma in rezolvarea a 2 probleme pentru ca am incercat dar nu reusesc.Baza de date trebuie sa fie realizata in principal cu MySQL Workbench.
Problemele mele sunt:
Problema 1.

Creati o bază de date pentru un sistem, folosind ca model reţele de socializare existente. Sistemul trebuie să posede informaţii despre utilizatori, precum şi informaţii despre postările pe care le publică aceştia. Pentru utilizatori, trebuie salvate următoarele informaţii:

prenume;
nume;
data naşterii;
locul naşterii;
adresa de e-mail;
numele de utilizator;
un scurt CV;
o fotografie.

Utilizatorii pot, reciproc, să devină prieteni, activitate care, desigur, trebuie notată undeva.

Utilizatorii pot publica postări care pot conţine text sau fotografii, iar în afară de acestea două pot poseda un titlu şi, desigur, data şi ora publicării.

Trebuie creată o bază de date pentru un astfel de sistem, însă trebuie să creaţi şi diagrama ER de entităţi şi relaţii.

Trimiteţi baza sub formă de script, iar modelul îl trimiteţi ca o imagine .jpg sau .png.

Problema 2

Pentru baza de date creată în prima problema, trebuie:

să definiţi indecşii – setaţi indecşii în locuri unde ar corespunde cel mai mult; să luaţi în considerare şi setarea lui Full Text Index;
să creaţi view – creaţi view cu care se va permite obţinerea doar a principalelor informaţii privind utilizatorul: nume, prenume, data şi locul naşterii; 
să creaţi procedurile stocate pentru ştergere, introducere şi modificarea utilizatorului; 
să creaţi funcţia care pentru parametrul distribuit al numărului de identificare a utilizatorului va returna numărul complet al prietenilor săi. 

Trimiteţi lucrarea ca script SQL.

Multumesc mult.

Aici ai un tutorial de mysql complet, inclusiv cu full text

In primul rand ar trebui sa vezi ce tabele ar trebui sa aiba acesta baza de date. La o prima vedere

  • Users
  • Posts
  • PostXUsers
  • un tabel unde sa ai relatiile(user-ul X este prieten cu userul Y)
    Lista de mai sus este doar de introducere. Sunt mai multe de adaugat. Daca mai vin idei completez

Pt partea de friends relationship am gasit asta
Pentru procedura stocata poti folosi comanda create procedure. Ai in acel link si un tutorial despre proceduri stocate

Pentru problema doi, trebui sa ai creata baza de date si sa adaugi ceva in ea. Cu cat o proiectezi mai bine, cu atat vor fi mai usor de rezolvat cerintele.
Nota:
Desi esti incepator trebuie sa incerci sa depui un pic de efort in rezolvarea problemelor si temelor.

Daca zici ca ai incercat ceva, poti pune aici ceea ce ai incercat.
Succes !
:slight_smile:

1 Like

Deeeeci… tu vrei ca noi să-ți rezolvăm temele. Corect?

7 Likes

Multumesc mult pentru tot.
Nu reusesc sa instalez wamp, da erori. Am incercat si pe alte calculatoare dar nu pot sa conectez baza de date la server.

Poate imi recomandati o platforma ceva unde pot lucra sa nu mai am probleme de conectare. Am incercat rollapp.com si nu am reusit.Cu suportul lor cu se poate lua legatura. Nu stiu ce sa fac unde pot lucra sa rezolv problemele.

Ce eroare?
Nu am folosit wamp ci xmpp

localhost. La tine pe pc

Nu vreau dar nu stiu unde sa pot lucra on-line.
Poate stie cineva MySQL on-line.

Multumesc,sa incerc si cu xmpp.

xampp, ca xmpp este altceva :slight_smile:

… workbench nu se instalează local?