AJUTOR cod JavaScript -ebenimente in lista derulanta

Buna seara,
Sunt la inceput in programare si nu ma descurc. Va rog sa ma ajutati am nevoie de o solutie la o problema -o tema pentru astazi.

Problema este:
Creaţi o listă derulantă (combo box) care să se afle în cadrul formularului cu elemente arbitrare. Creaţi un element div și atribuiţi-i un id arbitrar. După ce creați lista, definiți evenimentul care va apela funcţia. Această funcţie trebuie să conţină codul care în momentul modificării elementului selectat al listei derulante își va scrie valoarea în elementul div pe care l-aţi definit mai devreme.

Cateva precizari:
Valoarea elementului selectat din combo box trebuie sa fie afisata într-un element div, nu sa fie afisata prin metoda alert. În cazul paginii HTML realizate de , afisarea ar trebui sa se realizeze în div-ul cu id-ul “div_culori”(este vorba de o lista derulanta cu cateva culori -eu am incercat ceva si nu a fost bine).

Separat de formular trebuie introdus un element div, ce va fi identificat prin atributului id. La fiecare selectie a unui element din combo box, valoarea corespunzatoare elementului selectat va trebui sa apara afisata în elementul div.

Afisarea trebuie sa se realizeze continuu, fara ca afisarea valorii unui element

selectat sa necesite actionarea unui alt element din formular (de exemplu a unui buton), sau reîncarcarea paginii.

În functia prin care se va realiza afisarea trebuie utilizate metode de manipulare DOM, scrierea în elementul div fiind realizata prin proprietatea innerHTML.

Trebuie tinut cont ca fiecare element din select box, introdus prin tag-ul option, poate avea un atribut value cu o anumita valoare. Trebuie sa se faca diferenta dintre afisarea contintului acestui element, si afisarea valorii atribut pentru element.

Va multumesc anticipat .

O imagine sugestiva face cat o mie de cuvinte ! :smiley:

M-am jucat putin in Code pen si mi-a iesit ce-i mai jos

Poti sa te joci si tu acolo si sa vezi rezultatul in timp real. Ce am facut eu acolo este un inceput.

Pt incepatori, cred ca W3Schools este bun

2 Likes

Multumesc mult pentru ajutor, Parca sunt mai clare lucrurile.O sa incerc si eu. Numai bine!

1 Like