Ajutor Contract Prestari Servicii - SRL

Buna ziua,

As avea nevoie de o persoana care sa ma ajute sa fac un contract de prestari servicii intre SRL-ul meu si o companie din SUA. Deci momentan eu lucrez pentru o companie din SUA si am decis sa imi deschid SRL pentru asta si din cate am inteles, cel mai ok ar fi sa fac un contract de prestari servicii intre compania mea si compania din SUA pentru a putea factura.

Ideea e ca eu nu am nici o pretentie legata de contract si asta ar fi facut doar pentru a ma ajuta cu facturarea. Nu stiu sigur daca chiar este nevoie de contract sau nu, sunt chiar la inceput de drum cu SRL-ul si cu job-ul de “contractor” deci nu stiu exact cum ar trebui sa functioneze.

Am gasit modele de contracte online dar toate sunt super complicate si eu nu cred ca as avea nevoie de toate acele articole si chestii. O alta chestie pe care nu stiu cum sa o abordez este cum sa mentionez pretul in contract (daca trebuie) dat fiind ca eu voi fi platit de 2 ori pe luna, bazat pe un salariu fix dar suma poate fi diferita depinzand de mai multe lucruri (ex: zile libere, bonusuri etc.).

Stiti pe cineva priceput care m-ar putea ajuta cu partea aceasta si sa imi explice mai bine ce trebuie sa fac si cum sa procedez? De mentionat ca am deja un contabil care se va ocupa de tot dar el nu prea are experienta cu freelanceri si nu stie exact cum trebuie abordata situatia asta.

Orice informatie e binevenita. Mersi mult!

Orice contract faci, sa nu reiasa ca esti platit regulat ca un salariat. Iar daca ti se par complicate contractele, gandeste-te asa: aloca 4h si rezolva problema, nu o amana pana gasesti avocatul potrivit sau contractul suprem.

2 Likes

Poți să fi plătit regulat cu aceeași sumă și ca “nesalariat”. Și fiind vorba de contract pe srl, cu o firma din afara României, nu e o grijă pentru OP.

2 Likes

salut,

ma aflu in aceeasi situatie ca @DanWave.

Puteti argumenta va rog ce s-a discutat cu ceva articole de lege, sau sa-mi recomandati o persoana care imi poate raspunde la aceste intrebari va rog?

pentru alti membri: aveti contracte de prestari servicii in care se mentioneaza “libere/vacante platite” si alte chestii pe care in mod normal doar un angajat le-ar avea ?

PS: compania nu intentioneaza sa-si deschida filiala in .ro

Cam suna absurd treaba asta pentru un SRL.

Eu nici macar nu le zic ca imi iau liber, decat daca e o perioada mai lunga, de peste o saptamana.

1 Like

Eh, dacă ştiu că lipsesc mai mult de una-două zile (şi sunt offline adică) îi anunţ din timp, 1-2 săptămâni înainte. Dar depinde şi de stadiul proiectului.

Calculeaza costul anual al beneficiilor si include-l in tariful lunar.
De exemplu, daca vrei 20 de zile libere pe an (care practic inseamna cam o luna de zile lucratoare), calculezi suma incasata pe 12 luni si o imparti doar la 11, astfel incat sa iti poti lua o luna fara plata fara sa pierzi nimic.

Da. Stiu deja asta. Ce ma intereseaza pe mine este daca exista o modalitate legala de a include beneficii in contract fara a fi banuit de o relatie dependenta cu beneficiarul, tinand cont si ca restul de minim 4 conditii din cele 7 pentru a fi catalogat ca activitate independenta sunt indeplinite (lucrez de unde vreau, fara program fix, pot avea mai multi clienti, echipamentul meu, etc…). Legea este ambigua…

Adica le indeplinesc pe cele de mai sus, dar daca introduc ceva de genul ca beneficiarul imi da bonus de 160 de ore platite anual … anuleaza cele 4 conditii indeplinite mai sus ? Dar actiuni :slight_smile: ?

Pai … nu.
Ca SRL nu poti avea beneficii (concediu, sick days). Daca le treci in contract atragi suspiciuni cum ca de fapt esti angajat (daca s-ar uita cineva la contracte).

Ca PJ, sick days sau concediu le justifici zicand ca in perioada urmatoare va fi un timp mai mare de raspuns. Sau nu faci new dev, doar suport.

Clientul are relatie cu PJ. Din partea PJ esti tu (ca PM). PM-ul cere resursa de dev (directorului sa zicem). Directorul ii zice ca devu e in concediu. PM-ul anunta ca perioada de dezvoltare va fi mai mare (nu e treaba clientului ca e devu in concediu sau ca si-a dat demisia sau ca lucreaza la altceva). (Daca nu a platit special pentru un om dedicat).

Acum ca tu ai toate functiile astea …

Sau poti sa faci contract in care excluzi o luna, august sa zicem). Dar nici nu cred ca mai facturezi in luna aia, deci ar trebui sa repartizezi suma respectiva celorlalte 11 luni.