Ajutor informatii PFA sau SRL pentru work remote din Romania pentru o tara din EU

,

Salut.
Am avut problema asta.
Uite aici niste raspunsuri care te-ar putea ajuta

Eu am ales SRL
-pt asta ai nevoie de un contabil pe care il platesti lunar (150-500lei sau mai mult, depinde)
-impozitul pe profit se plateste trimestrial si e 3%
-pe dividende se plateste 5% parca ceva impozit, iar daca depasesti 12 salarii minime trebuie sa platesti CAS (vreo 2000 si ceva de lei, o singura data, cand scoti dividendele)
-din start poti opta sa nu fi platitor de tva, dupa ce depasesti 300000 devii automat,… asta implica un pic mai multa papetarie in contabilitate, pe tine nu prea te afecteaza pesronal :). Si tot dupa ce devii platitor de tva poti sa iti decontezi tva la diverse achizitii.

Nu stiu sa iti spun care e treaba cu contractori din afara UE, dar pt tari membre UE, daca nu esti platitor le treci frumos pe factura ca TVA nu e impozitabil, iar dupa ce e impozitabil il treci pe factura si il deduci. Nu stiu mai multe detalii, mai amanuntit te ajuta un contabil… Sa iei cu un pic de sare cifrele pe care le-am pus pe aici, s-ar putea sa nu fie cele mai exacte, … tre sa recunosc in materie de fiscalitate is praf. Bafta