Ajutor informatii PFA sau SRL pentru work remote din Romania pentru o tara din EU

,

Am pus activitatea principala ca si consultanta :smiley:
Am de dat explicatii cu un contract in engleza la o eventuala neintelegere si e total in avantajul ANAF sa imi ceara impozit pe profit.

Doar eu stiu ca nu fac doar consultanta, ca sa dovedesc asta e mult mai complicat.

Cred ca si eu am consultanta prin lista de coduri caen, dar nu trec consultanta pe facturi.
Trec ceea ce fac. Pot si sa dovedesc, nu e deloc complicat, exista cod, comenzi interne, contracte si rapoarte.

Nu cred ca conteaza daca ai trecut codul ala la activitatea principala.

Eu nu pot sa trec nimic pe facturi, nu eu emit factura ci clientul și-l emite lui cu datele mele.

Chestia asta imi suna ciudat, dar ok, sper ca ai ceva de bagat in contabilitate totusi.

Banii se primesc in urma facturarii, ce scrie pe facturi? Daca nu scrie ‘consultanta’ (sau ceva analog, in limba romana sau o limba acceptata), nu e consultanta.

1 Like

E un asa numit self-billing agreement, tu le trimiti fisa cu orele si story-urile pe care ai lucrat pe care le accepta clientul si iti genereaza factura pentru ei cu datele tale.
In Romania ori preiei aceeasi factura, ori iti emiti o autofactura in baza ei.

Nu este opțional, obligatoriu emiți o factură din plaja de numere alocate printr-o decizie internă.

Se pare ca de ce ma temeam eu s-a abrogat, my bad. Chiar si firmele care fac consultanta se incadreaza la microintreprindere.

Cu factura mea oricum e complicat, il las pe contabil sa se ocupe de ea, e cu tva invers…

Eu am o intrebare offtopic oarecum, stiu ca daca facturezi din europa si esti neplatitor de TVA trebuie sa te inreg cu EORI cod tva intracomunitar, dar de ex. nu am codul acesta dar fac cumparaturi licente/soft din afara (europa/sau non-eu), afecteaza cu ceva? trebuie platit TVA in Romania?

EDIT: sau trebuie acel cod EORI si daca cumpar licente?

Intreaba un contabil :slight_smile:

N-are legatura codul EORI (necesar pt import/export bunuri din/in tari non-UE) cu codul de TVA intracomunitar.
Fa-ti o lista cu toate intrebarile/nedumeririle si intreaba contabilul despre fiecare in parte.

Exista o lista oficiala a cheltuielilor deductibile pentru codul caen 6202 ? Adica as vrea sa stiu ca PFA sistem real ce pot deconta (gen TV, telefon, mobilier birou) fara sa am probleme la un eventual control ?

Mersi!