Ajutor setare firewall intoVPS

Buna ziua,

Sunt incepator in Linux si client la IntoVPS.

In cursul pe care il fac (unde are ca host Vultr) mi se cere sa fac urmatoarele setari in Firewall:

Si uitati cum le-am facut eu (trebuie sa fie echivalentul celor de sus):

Nu cred ca le-am facut bine. Ce ar trebui sa schimb?

Va multumesc anticipat!

Da ce exact crezi ca nu ai făcut bine? Ca in afară de port 22 tcp, sunt lafel :face_with_raised_eyebrow:

Oh wait hold up. Da sunt diferite
Exemplu original e firewall la nivel de retea/vpc
Celalalt e la nivel de obiect/resursa

So regulile tale se vor aplica doar resursei “litespeed”

1 Like

Scuze. Vorbesc tampenii. Nu se vedeau bine pozele. Defapt chiar e aceeasi chestie

So … “firewall groups” sau “security groups” cum vrei sa le zici, sunt seturi de reguli care se atasaza uneia sau mai multor resurse.

In ala de la Vultur vad ca se atasaza unui VM

In astalalt al tau … ce-i “Litespeed”? Serviciu managed de webserver? Nume de security-group care se atasaza unui VM?

Ce incerci sa faci si care e rezultatul?

Salut, ct27stf! Multumesc de interesul acordat!

Eu am 2 grupuri de securitate: cel default de la host numit “fleio” si cel numit “LiteSpeed” pe care eu l-am creat:

Vrei sa spui ca tot ce am facut in grupul LiteSpeed trebuie sa fac in fleio?

In primul rand, faptul ca sunt create/definite, nu inseamna ca sunt si aplicate. Trebuie legate de o resursa ca sa aibe efect

vad ca un set e legat de o instanta “autoterra” si altul de nimic, e doar definit

Am bagat tot ce am din LiteSpeed in fleio acum.

Voiam doar sa mi se confirme ca am facut totul cum arata in curs.

Multumesc!

“Security group” e un set de reguli de Firewall. Numele l-am păstrat ca în OpenStack.

Aplici un “security group” pe o “instanță” ca să filtreze trafic spre și/sau dinspre ea.

“instance” e tot o denumire din OpenStack și e de fapt tot una cu “mașină virtuală”.

PS: Suportul IntoVPS oferă lămuriri la astfel de întrebări. :slight_smile: