Alegere basic CRM SaaS

Nu sunt foarte sigur de faptul ca CRM este denumirea a ceea ce caut, de aceea am sa fac o lista cu cerintele clientului:

  • Facturare (in limba romana, cu export PDF/CSV);
  • Management produse / inventar;
  • Contacts Management (date ale clientilor);
  • User Management / Roles (de exemplu, unor clienti externi li se va permite accesul limitat la CRM; trebuie sa poata vedea doar anumite facturi / contacte).

Serviciul poate sa fie cu plata.

1 Like

Fix CRM vrei :slight_smile:

Ca idee, nu stiu daca exista ceva SaaS in Romania, decent. Presupun ca romanesc vrei (facturi).

Da, au nevoie de facturi in romana. Singurul gasit cu suport partial in romana e varianta open source a vTiger. Daca nu era cerinta cu limba romana cel mai potrivit ar fi fost bitrix24.

facturile romanesti au prea multe particularitati ca sa poti folosi un soft international :frowning: din pacate

Am auzit de un SaaS numit facturis. Nu stiu daca e fix ceea ce ai nevoie, dar din cate am vazut face unele chestii pe care le doresti. L-am vazut sponsor la o conferinta sau ceva de genul.

1 Like

Arunca un ochi si pe Smart Bill cloud. Nu stiu de optiunea de inventar dar poti incerca un demo.

25.000 Clienti Fericiti

De fapt 24.999. Are câteva bube cel puțin ciudate iar suportul tehnic nu m-a ajutat foarte mult:

  • apare un popup ocazional în care își mai promovează una-alta, indiferent dacă bifez că nu vreau acel popup
  • la fiecare două săptămâni mă invită să fac backup la baza de date. O operațiune în doar cinci pași (din care doi-trei sunt doar alerte în care îmi spune că totul e ok)
  • nu poți face facturi draft (de multe ori adun task-uri și le facturez la sfârșitul lunii)

Bonus, înainte să se mute in cloud, când au făcut update anual mi-au făcut o ofertă de nerefuzat: m-ar fi costat update-ul mai mult decât m-a costat licența inițială…

1 Like

Tu vorbesti de versiunea desktop? Am incercat cloud-ul la ei si nu mi-a convenit pretul cu limitarea documentelor emise, dar am versiunea desktop si nu am probleme.

Da, versiunea desktop. Simțeam doar nevoia să mă descarc :dash:

Chestia cu pop-ul am rezolvat-o. Nu am facut nimic special. Chestia cu backupul nu imi amintesc sa o fi vazut vreodata :smile: iar cu facturile draft nici nu folosesc asa ceva. Enough about this “off-topic” for now :smile:

1 Like

Pentru facturi in cloud sa arunci un ochi pe 2Invoice
Mi s-a parut cel mai flexibil, formate grafice la alegere, iar pana in 10 facturi pe luna este gratuit.

Imi pare un pic dubios ca nu a facut nimeni ceva decent si relativ complet online.

Maicamii i-am facut custom un d-asta de tinut inventar, facut facturi, NIR-uri si-alte balarii, acu 10 ani.

Iti spun eu de ce, pentru ca si romanii sunt dubiosi. :slight_smile:
Acum serios, la noi exista o neincredere in a tine datele de companie online, mai mult sau mai putin justificata.

Diferenta intre a le tine pe un calculator sub biroul secretarei si online, nu e foarte mare, ba chiar poate e mai ok online. Dar na, posibil sa nu gandeasca toata lumea asa. O fi fost problema de penetrarea internetului?

Si pe mine ma surprinde faptul ca nu exista un SaaS sau o aplicatie cu o componenta online care sa inglobeze elementele de baza dintr-un CRM (facturis se apropie totusi). Banuiesc ca in firmele mici si mijlocii nevoile de genul asta sunt acoperite in mare proportie de Office.

De asemenea, ca motive ar mai fi siguranta (toti sunt paranoici cu datele clientilor si chiar a firmei lor) si obisnuinta (cate contabile sau departamente de contabilitate crezi ca vor renunta la excel, la registre sau la “programele de conta” facute in urma cu 10-15 ani).

In alta ordine de idei, de mult voiam sa ma apuc sa invat Ruby on Rails. Cred ca ma apuc sa dezvolt ceva de genul asta (basic CRM).

Salut! Am creat un SaaS CRM care sa indeplineasca toate cerintele unui soft light, modern si conceput pentru Romania: www.proficrm.com

*e vechi postul, dar poate nu ai gasit inca o solutie :slight_smile: Succes!

3 Likes

La o simplă căutare am dat peste www.minicrm.ro A folosit cineva?

Iti faci propriul program cu o baza de date + un boilerplate de pwa si niste componente. Nu e mare filozofie mai nici un program de CRM daca nu gasesti ceva ok. Ti-l gazduiesti pe un vps de 4-5$ pe care iti tii si site-ul.

E o munca de 2-3 ore pentru un programator cu experienta. In special in JS. Gasesti un programator JS la 10-15 euro pe ora, adica in 50 de euro iti faci un program pe viata care face tot ce vrei. In special daca esti neplatitor de tva, e mult prea trivial.

Hai totuși să nu o dam in glume. Threadul era serios.

4 Likes

Eu cred că termină și într-o oră.

De exemplu, eu fac cam 4 aplicații pe zi și sunt încă la început de carieră.

P.S.: Scuze de offtopic, însă nu am putut rezista :slight_smile:.

3 Likes