Algorithms and Data Structures in JavaScript

JavaScript e un limbaj relativ simplu care iti permite sa te concentrezi pe logica programului ceea ce il poate face ideal pentru implementarea de Algoritmi si Structuri de Date rapid mai ales daca folosesti Node.js desigur WebStorm ajuta si el la realizarea de prototipuri rapid.

https://www.codeproject.com/Articles/669131/Data-Structures-with-JavaScript

2 Likes

LinkedList, Queue, CircularQueue - arhaisme :slight_smile:

Chiar le-am folosit pe proiectul anterior cu parsere, they are somehow the basics in computer science which makes difference between someone who learns alone coding and someone who goes at school, desigur e important sa stii si complexitatea de timp a operatiilor pe aceste structuri de date si principiul de functionare.

Întrebări de interviu standard. Dacă nu știi unul din ele mai rapid te angajezi la Lidl.

± algoritmi de parcurgere a grafurilor / hashmap-uri (nu că le-ai folosi undeva) / bitwise operatori

Nu interesează pe nimeni că JS are un sistem care face liste lantuite, hashmap automat din obiecte în v8/node. Respectiv te intreabă de threaduri și procese dar nu știu ce e event loop/call stack-ul.

Eu mă aventurez să le rescriu funcțional-recursiv să nu mor prost.

1 Like

Pe front-end, in aplicatiile mai complexe Data Structures a devenit un must, ca exemplu unde se folosesc: ProseMirror document model

2 Likes

Să fim serioși, nu ne apucăm să scriem librării de genul dacă există deja. Dacă e musai e acolo google și github.