Alimentare laptop din doua surse

Salut. Am un monitor 4k ce alimenteaza laptop-ul prin thunderbolt. Problema este ca il incarca cu 65W, ceea ce este putin.

Mentionez 4k pt. a se intelege ca nu pot renunta la thunderbolt in detrimentul HDMI-ului (iar displayport nu am la laptop).

Intrebarea este: daca conectez alimentatorul laptop-ului, exista sanse sa il stric? In situatia asta intra cam 180W in el.

Multumesc :beer:

Mai exact unde vrei sa alimentezi cu acel incarcator.
Monitorul sau laptop-ul?

1 Like

Vreau sa incarc laptop-ul cu incarcatorul lui, pentru ca monitorul nici nu il incarca, nici nu il descarca. Il tine viu. Din cauza asta nici nu pot trece laptop-ul in performance mode.

Se poate

Si eu la birou il tin pe monitor dar primesc o notificare in care imi spune sa conectez incarcatorul

1 Like

Stiu ca se poate, dar imi e putin frica sa nu prajesc laptop-ul :))

Nu cred ca il prajesti dar nici nu lua de buna ce zic eu ca nu am testat si nici nu am curaj. Mai bine investesti intr-un docking station.

Stiu, unul bun thunderbolt 3 sau 4 e scump, am avut si eu problema asta, dar in timp cred ca isi scoate banii ca tii mai multe chestii acolo(unele dockinguri mai noi am inteles ca au si slot ssd).

1 Like

Am avut dilema asta cu un mac si am observat ca isi alege singur doar una din surse, pe cea mai mare in cazul meu.

3 Likes

Nu se intampla absolut nimic daca le conectezi pe ambele. Iti va folosi incarcatorul ca sursa principala de incarcare.

1 Like

era un docking station ieftin care frigea bateria la
Macbook Pro cu M1 fix cand a fost lansat. A trebuit Apple sa acomodeze problema din soft si cei cu docku au ramas cu paguba. Mai bine nu te zgarcesti la chestii se genu daca ai scule scumpe. Cumperi ceva calumea si te bazezi pe el mult timp. Recomand si un UPS in caz ca se ia curentu brusc sau scade tensiunea. Pe mine m-a salvat de multe ori

1 Like

ce ups recomanzi?