Alternativa Vimeo? as vrea sa economisesc 6000$

Corect. Tutorialul pe care l-am lăsat mai sus prezinta bine tot procesul. Chiar se poate limita accesul la video doar printr-un anumit domeniu.

Între timp au găsit dyntube, un serviciu de video hosting ce calculat ar fi de cel puțin 10 ori mai ieftin decât Vimeo.

Trebuie livrat ceva nou până în aprilie așa că încercăm dyntube o vreme iar între timp testez aws și clodfront. Îmi pare cea mai decenta soluție.

ok, ok, dar despre ce fel de conținut e vorba?

Un video tutorial, 3 ore continuu. O persoana care sta in fata camerei si prezinta.
2.5GB dimensiune.

Si sunt doua astfel de fisiere, pentru doua ‘cursuri’ diferite.

Impreuna cele doua fisiere aduna lunar 2-3k vizualizari.

Ma uit la ofertele de la dyntube si vad ca pana si cel mai scump abonament ($160 daca platesti tot anul in avans) are 100TB pe an. Cat vine asta ~8.3TB pe luna? Adica ~8000/2.5 = ~3200 vizualizari complete pe luna. Atat vad ca estimezi tu, dar nu stiu cate vizualizari descarca tot fisierul (si la ce calitate). Deci $160*12 = $1920 pe an. Nu e chiar “de cel puțin 10 ori mai ieftin decât Vimeo”.

Deja optiunea de selfhosted incepe sa arate destul de viabila daca stai si te gandesti :smiley:

Sa zicem ca nu este o lume perfecta si serverul care are 1gbps unlimited duce macar jumatate din viteza dar intr-un mod constant. Cu ~500mbps uploadezi in 3 ore ~648Gb. Adica ~260 de fisiere cat video-ul tau. Deci tu poti sa servesti ~260 de utilizatori simultan cu doar 500mbps. Asta doar in 3 ore, cat tine toata filmarea. Intr-o luna, asta inseamna ca poti sa servesti ~14500 de utilizatori.

Serverul ala de $60 de la hetzner cu 1gbps fara limita incepe sa arate destul de avantajos in comparatie cu ofertele astea :smiley:

Doar ca este putina bataie de cap cu setup-ul si maintenance in comparatie cu o platforma gata facuta.

1 Like