Am facut bine ca am inlocuit televizorul cu monitorul?

Astazi am inlocuit televizorul in locul unui monitor.
Am cumparat mai de mult un cablu HDMI si astazi am aplicat acest lucru.
Am vazut pe acest forum,ca multi programatori au pe birourile lor 1-2 monitoare de 24 inch.
Este foarte adevarat, ca un monitor nu se compara cu un televizor.
Eu am un laptop Acer si nu mai am niciun monitor la dispozitie.
Poanta este ca un monitor de calitate costa in jur de 1000-1500 de lei.
Si asa, nu ma omor eu sa stau la televizor.

Aveti cateva recomadari pentru mine, in legatura cu acest subiect?
Nota: scuze pentru fotografie, dar n-aveam cum sa va explic mai bine daca nu postam aceasta poza. :smiley:

Din punctul meu de vedere nu as recomanda acest lucru. Televizoarele au un contrast ridicat si sunt facute pentru a te uita la ele de la distanta in medii puternic iluminate ceea ce nu prea e ok atunci cand stai cu ochii in ele de aproape timp indelungat. Am folosit ocazional dar am simtit imediat diferenta si desi zici ca le reglezi lumina si contrastul nu e acelasi lucru. Poti gasi monitoare HD de calitate de la Dell second la preturi foarte bune. Eu de exemplu folosesc U2312Hmt si sunt foarte multumit (luat cam la 360 lei).

Consulta si acest topic unde s-a mai discutat problema si s-au facut recomandari de monitoare.

6 Likes

Recomandarea mea e un monitor SH de 21.5 sau 22 inch de 1920x1080 pixeli daca vrei sa ai un monitor pe langa laptop. Gasesti destule pe olx, daca ai timp, preferabil unul IPS sau VA (Benq) la pretul de 200 lei. Daca accepti o zgarietura mai mica ici pe colo negociezi si la 150 de lei.


Orice cu ecran IPS si rezolutia de 1920x1080 sau 1920x1200 e bun, la 400 de lei gasesti ecran de 24 inch la 1920x1080 si IPS.

3 Likes

Cu toata dragostea spun: renunta la aceasta idee. Cauti un monitor SH decat sa te uiti la tv asa de aproape.

Azi mi-a trecut prin mana un monitor Dell P2213t profesional, pivotabil, ecran TN. Desi la aspect seamana cu cele IPS (se pot confunda cu usurinta) unghiul de vizualizare e mult diferit. Privit din lateral sau de sus imaginea e ok numai ca de jos chiar intr-un unghi mic nu mai vezi nimic. Nu e neaparat o problema in utilizare normala dar daca il pivotezi (pe verticala) si folosesti un IDE cu tema inchisa la culoare nu poti sa lucrezi pe el ca nu mai vezi nimic dinspre mijloc spre dreapta :frowning:
So, daca aveti asemenea situatii ecranele TN nu par o alegere buna.

1 Like