Am făcut un utilitar/client pentru oAuth

Zilele trecute m-am luptat din greu pentru a face o combinație funcțională între WP și oAuth. Prima provocare a fost legată de generarea semnăturii. Apoi modul în care aș putea trimite date. Și tot așa. Toate materialele găsite de mine pe temă tratau problema ori superficial ori doar pe jumătate.

Și din toată lupta asta a luat naștere ce vedeți aici: o clasă ce ușurează toată interacțiunea cu API-ul: headerele de autentificare, semnare headere șamd.

Din păcate, funcționarea corectă cu plugin-ul oficial presupune acceptarea acestui PR

Accept sugestii de îmbunătățire; deci dacă vă sare în ochi ceva nefiresc, lăsați un comentariu ori aici ori pe repo :slight_smile:

3 Likes

Why not use something like: https://github.com/thephpleague/oauth1-client ?

… it even has tests.

EDIT:

better for APIs: or https://github.com/risan/oauth1

My point is why re-implement something like this? NIH? it has no tests so basically there’s no guarantee it will actually work plus OAuth 1.0a is not as trivial as OAuth 2.0 (hence why people usually hate it despite being more secure than 2.0)

1 Like

Pentru că nu e WordPress :smiley:

Acum la modul serios: am testat vreo două-trei pachete la începutul proiectului și am avut probleme în a le face să meargă OK - fără a putea să-ți dau acum un exemplu concret (testele astea le-am făcut acum ~o lună)

Între timp am început să implementez propria versiune și am uitat să reverific pachetele existente.

Nu inteleg? WP API implementeaza alt standard decat OAuth? Nu stiu exact peste ce probleme ai dat insa:

  • step one: gasesti o dependinta ok
  • step two: you wrap your plug-in around it (daca are sens desi fiind vorba doar de a face requests catre un API RESTful folosind OAuth 1.0a nu vad de ce ai avea nevoie de ceva custom)

legat de step one: daca nu exista in PHP world o librarie decenta pt. OAuth 1.0a … something is seriously wrong.

Te-ai luat fix de partea spusă în glumă :slight_smile:

Da, implementează oauth, dar au fost mai mulți factori care m-au făcut să fac asta. Am vrut să scriu în comentariul anterior, dar am uitat: sunt 99% convins că problemele avute au fost datorate necunoașterii mele și neînțelegerii sistemului.

Cel mai probabil voi face trecerea la un pachet existent.

1 Like