Am lansat un design kit in Figma pentru Tailwind CSS

Salutare devs,

Ieri am publicat pe Figma Community un design kit pe care l-am construit pentru integrare cu Tailwind CSS. Practic toate proprietatile, spatierile, culorile, tipografia, etc sunt la fel ca si clasele de utilitate din Tailwind CSS.

Am citit ca multi dintre voi sunteti pro, dar si contra Tailwind. Eu personal am folosit vanilla CSS + Bootstrap pentru mai mult de 5 ani, recent am construit primul proiect in Tailwind CSS (https://tailwind-figma.com).

Sincer, cred ca ambele frameworks (sau mai degraba metode, CSS heavy sau HTML/class heavy) au avantaje si dezavantaje in functie de ce vrei sa faci. Un proiect rapid, prototyping, proiect mare si pe termen lung…

Anyway, puteti sa duplicati proiectul de aici: Tailwind Figma.

Am folosit style guideline, Figma variants, auto-layouting ca si features, adica e foarte usor sa schimbi variante de componente sau sa schimbi ordinea elementelor in layout.

Daca aveti feedback, suntem foarte open pentru propuneri.

Merci mult! :blush:

PS: Exista si o versiune Pro. E singurul mod prin care putem lansa proiecte gratuite si open-source intr-un mod consistent :v:t2:

7 Likes

Super, caut ceva solutie de creare de UI pentru proiecte greenfield, imi trebuie ca din Xd/Figma/Sketch sa pot genera componente in React si sa le modific usor.

De cateva zile ma uit ce optiuni sunt ca sa fac asta cat mai simplu din perspectiva design-ului si nu din perspectiva componentelor de React. Un template de genul te ajuta mult cu tailwind.

Ma intreb cum merge cu NEW! Anima for Figma - Available Now

2 Likes

Si cand credeam ca tailwind e pe moarte…

Devine din ce in ce mai adoptat.