Am nevoie de inspiratie in design pentru paginile unui site

Asa cum spune si titlul am nevoie de inspiratie pentru design-ul unui site la care lucrez pentru a il face mai ok. De exemplu pagina asta arata destul de urat… daca stie cineva un site sau ma multe de unde ma pot inspira ca si design as fi recunoscator. Multumesc.

Pentru inspirație mă folosesc de următoarele siteuri:

În primul și în primul rând scoate gunoiul ăla de smooth scrolling. Nu mai gândi tu cum vrea utilizatorul să facă scroll, lasă-mă să-mi aleg eu din setările browser-ului…

11 Likes

Uite cateva sugestii pentru varianta actuala:

  • incercuit cu portocaliu - bold si serif;
  • incercuit cu albastru - ori bold si sans-serif ori ca acum si sans-serif (daca nu e deja sans-serif);
  • incercuit cu roz - preferabil sans-serif, dar daca vrei neaparat, poti folosi si o varianta mai bold a serif-ului actual;
  • incercuit cu portocaliu - sans-serif, preferabil bolduit, eventual aliniat la centru (orizontal);
  • incercuit cu verde - bold si aceeasi culoare ca si textul incercuit cu portocaliu, cu punct la final, eventual aliniat la centru (si orizontal, ca vertical deja este), eventual aliniat la dreapta (sa fie ultimul lucru vazut de utilizator la un z-scanning al paginii).

Ai putea sa faci o copie pe care sa faci schimbarile sugerate de mine si sa o compari (atat la dimensiuni mari cat si la dimensiuni mici) cu versiunea originala (adica cea de dinainte de copiere, care nu are modificarile sugerate de mine).

Nota: Acestea sunt doar modificari pe care le-as face eu, simte-te liber sa le ignori.

1 Like