ANAF s-a suparat pe freelancerii si castigatorii de adsense nedeclarati

Later edit: pare sa fi fost o interpretare gresita a mea. A se citi comentariul @horia141

Citind ordinul pare ca ar fi vorba de situatia in care o companie locala contracteaza o companie straina pentru anumite servicii.

1 Like

Poate îmi scapă ceva, dar nu văd nicio problemă. Nu cred că este vreo diferență între formularul 017 al românilor și formularul W-8BEN al americanilor.

Intr-adevar, din ordin si din formularul de completat asa pare.

Diferenta dintre “între persoane juridice române úipersoane juridice sau fizice străine nerezidente” si “persoane juridice sau fizice romane cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente” e mare :slight_smile:

E exact invers.

Este orientate spre firmele româneşti care aduc chinezi să lucreze în românia, sau care angajează chinezi.

Exact cum fac americanii cu noi :slight_smile:

1 Like

Situația tot angajare s-ar chema. Nu contează naționalitatea respectivului, atata timp cât e rezident fiscal. Iar muncitorii în construcții sau agricultură o să fie, ca nu-i aduce nimeni pentru mai puțin de 6 luni aici din țări îndepărtate.

Interpretarea mea e că e (încă un) pas împotriva evaziunii fiscale prin folosirea de firme off-shore. O modalitate de a evita plata impozitului pe profit în România (16%) e să deschizi o firmă intrun paradis fiscal si sa stabilești contracte cu respectiva pentru fix profitul din România. Asa ca nu ești taxat aici, ci în insula X sau Luxemburg, unde impozitul e foarte mic sau deloc.
Probabil că ajută și pentru a combate practici similare ale multinaționalelor, deși acolo nu se poate vorbii strict de evaziune fiscală, ci mai mult de optimizare fiscala foarte agresiva.

Daca amenda e mai mica de 10000-15000 lei pentru persoane fizice nu merita sa te complici. Dupa te trezesti cu vreun obsedat de la finante care verifica fiecare cont al tau fiindca a citit pe internet ca un canal de youtube castiga milioane de euro sau ca un programator are salariu de 7000 de euro.

Daca e iti permiti sa platesti amenda, daca nu te scutesti de cateva scandale la finante si in instanta.