ANAF SI PAYPAL -Dilema la 16 ani :/

Cum adica 50% daca impozitul pe venit este 16%???

(István F.) #12

Nu platesti doar impozit pe venit, trebuie sa platesti si alte contributii. (35% CAS)

Tu platesti asa ceva lucrând ca freelancer?

(Emanuel Gug) #14

Eu zic să te oprești unde ești și să nu faci nimic.

Dacă depui acum declarație, intri în vizorul Anaf pe veci, și de acum înainte îl vor verifica automat pe tatăl tău la orice încasare. ANAF au acces automat la toate conturile bancare ale celor care depun declarații, și au soft care face asta.

Pentru 300 eur mă îndoiesc că te va afla cineva, dar să te oprești aici. Dacă ai depășit o anumită sumă, cred că 1000 sau 5000, atunci intri automat în vizor oricum deci tot acolo ești.

Dar odată depusă declarația aia, orice leuț care nu e 100% alb ca lacrima anaf va trimite somații și vor trebui justificați.

Și ce e enervant e că se face după ani de zile, te vei pomeni că Anaf va întreba pe tatăl tău în 2021 de unde a încasat el nu știu ce sumă în 2019 și de ce nu a declarat.

Da, scapi, dar tu trebuie să umbli și să dovedești nevinovăția, ei nu trebuie să dovedească nimic în afară de extrasul de cont.

(Emanuel Gug) #15

Am uitat să precizez, dacă vrei să scoți banii pe termen lung, adică faci constant o sumă de bani, recomand o formă legală gen SRL neplatitor de tva.

Voi platiti aceste taxe?Si daca da cat la suta?

(Emanuel Gug) #17

La persoana fizica poate ajunge până la 50 % deci nu puțin.

Depinde însă dacă mai are venituri salariale, ce prag te încadrezi, trebuie vorbit cu o contabilă cât prea des se schimbă legile, trebuie cineva în domeniu.

Mda deci legile de cacat te obliga sa fii infractor

(Ionuț Staicu) #19

Nu te obligă nimeni, alegi tu asta. Dar ca idee, legile astea de căcat ți-au asigurat ție învățământul (cât-de-cât) gratuit de care ai avut parte până acum :slight_smile:

În funcție de poziția tatălui tău în MAI s-ar putea să fie nevoie și de o declarație de avere din când în când.

16% impozit inteleg , dar eu la 16 ani ce pensie si ce probleme de sanatate am ca sa platesc 30% taxe?

(Horia Coman) #21

In teorie, sunt contributii in avans pentru pensia pe care o sa o ai la batanete. Asadar nu e un venit pierdut, e doar amanet.

Contributiile de sanatate sunt asemenea impozitului pe venit - se duc intr-un pool global si ajuta pe toata lumea acum.

Ofc, cand o sa ai nevoie in practica o sa platesti si ceva “out-of-pocket” la un spital privat sau ca mita unui doctor la stat, deci ce plateste lumea nu acopera tot ce trebuie datorita coruptiei (in mare parte).

Dar stai putin, daca tata e angajat la MAI el deja plateste toate contributiile la sananatate si pensie?De ce are trebui sa le mai plateasca din nou?Ar trebui sa plateasca doar impozitul pe venit.

Asa cum ti-au raspuns si acolo: consulta un contabil. Din “averea” aia pe care o faci din jocuri iti permiti sa dai cu spanu’ si la un amarat de contabil.

Intr-o perioada cand vindeam skin-uri de CS:GO pe opskins tot asa ma foloseam de PP ca sa-mi gestionez tranzactiile. Pana cand intr-o zi cu soare si doua dimineti o domnuca de la o firma de recuperari cu numele ********** au aflat nu stiu cum mama ma-sii de contul meu de PP. Si au trimis nu stiu ce solicitarea sulii la banca unde imi transferam banutii cum ca fac bani intr-un mod neortodox. Bine asta citat intr-un limbaj formal de-al lor.

Drept urmare, am consultat un avocat iar neica mi-a zis sa stau relax ca nu e decat o simpla “presiune” ca sa se mai agate si ei de niste lovele. Bun si l-am intrebat pe nenea: “Pai si in cazul asta nu-i putem da in judecata?”. A zis ca da, se poate dar costa si bani si timp. Si atunci am ramas ca le-a trimis un fel de insiintare si de-atunci s-au calmat.

(Horia Coman) #25

Strategia actuala e sa se plateasca pe toate sursele de venit - salarii, dividende, drepturi de autor, vanzari de bunuri/active, chirii, vanzari de bitcoin etc. Practic, de fiecare data cand ai un venit statul e si el interesat de treaba asta. Sunt zeci de reguli insa care (1) definesc ce se taxeaza, cum si cui exact si (2) stabilesc unele limite decente (zic eu) pentru veniturile secundare. N-a fost intotdeaua asa - pana acum 1-2 ani nu plateai sanatate si pensie pentru veniturile secundare (am zis ceva aproximat grosier aici btw). Acuma ca nu mai sunt bani la buget, ei baga tare pe tot ce inseamna treaba asta.

Idk, ai 16 ani, taica-tu are o slujba si o varsta. Nu vrei genul de belele in care poti sa dai daca nu ai grija. Intereseaza-te la un contabil de ce taxe trebuie sa platesti si cum. Te costa maxim 500 de lei. Lasa evaziunea fiscala pentru altii.

O intrebare,daca ma hotarasc sa platesc acest impozit si ma opresc din a face profit, anaf ul mai monitorizeaza in continuare contul?Sau pot declara ca nu mai exista un venit secundar?

Si ,domnuca, aia de unde avea habar de ceea ce faci tu?Daca stau sa ma gandesc nu exista nimeni care sa mi faca o sesizare deoarece site ul n are nici o treaba ei doar trimit banii pe paypal.

(István F.) #28

Intreaba un contabil. Exista cai de mijloc daca cineva cu asta se ocupa.

ANAF-ul teoretic va ajunge oricum in ~5 ani (daca nu se mareste coruptia) sa ne tina un dosar cu toate conturile familiei/prietenilor si locatiilor in care cheltuim banii in timp real si sa ruleze un algoritm pentru detectarea activitatilor criminale gen spalare de bani/frauda/terorism/furt si chiar sa ne ia automat banii dupa declaratii digitale pe site-ul lor.

In plus mai mult ca sigur acest sistem va fi legat cu sistemul fiecarui stat al UE.

ANAF -ul monitorizeaza ce vrea si cand vrea. Dar la toate intrebarile tale poti “monitoriza” o contabila.
Domnuca aia sau mai bine zis firma de recuperari la care lucra cel mai probabil avea tangenta (colabora) cu banca in speta. Asta pentru ca mno introdusesem IBAN-ul meu in PP (dooh, logic), procedura urmata si de un transfer, iar de acolo pare-se ca furnicutele corporatriste se plictisisera prea tare si au zis: “Hey, ia hai sa-l regulam si p-asta!”. Iar de la cauza pana la efect n-au trecut decat 9 zile lucratoare.
Dar oricum in cazul meu nu aveau ce sa-mi faca decat sa ma suga. Au incercat sa joace la intimidare asa cum o fac cu multi altii care pun botul dar nu le-a reusit.

(Vladimir) #30

De fapt tu ai “regulat” pe cineva iar creanta ta a fost vanduta unei firme de recuperari.

@daniel999
Fa-ti cont bancar pe numele tau in primul rand.

(Serban) #31

@daniel999 boss, in primul rand felicitari! E bine ca te gandesti la combinatii de la varsta asta!

Dau copy paste la ce am scris anul trecut:

Daca in 2017 persoana fizica a obtinut venituri nete din alte surse (chirii, vanzari actiuni) care totalizeaza >=22.800 lei , pana la data de 31.01.2018 este obligata sa depuna declaratia 600 si plateste obligatoriu CASS (contributia la sanatate) in anul 2018 in suma de 2280 lei.

Deci, conta de contributie la sanatate este 10 %;
22.800 * 10% = 2 280 lei

Plata se face trimestrial (190 lei/luna sau 570 lei/trimestru) pana in data de 25 a ultimei luni din trimestru.

Deci in 2018 pui 2280 lei la ciorap pt ANAF.
Deci formularul 600 trebuie depus numai in acest caz.

Personal nu mi-as bate capul daca nu ai depasit o suma importanta (10k$ - 15k$).
Daca pentru ca taica-tu sa nu primeasca decizie de impunere peste cativa ani de la ANAF ca are de platit CASS o suma de bani spune-i sa faca urmatoarele:

1. Cont pe ghiseul.ro ; E mai mult pentru confirmare, in caz ca-ti vine in posta ceva.
  2. Cont pe Spatiul Virtual Personal https://www.anaf.ro/InregPersFizicePublic/formularInregistrare.jsp (ii trebuie o decizie de impunere de la ANAF, vezi un impozit pe masina, casa, etc). - Aici poate depune declaratia 600 in caz ca ai depasit o suma importanta de bani in venituri.
  3. Cred ca o sa-ti trebuiasca un ITIN pentru a face split de taxe intre US si RO. E posibil sa fie prematur pentru sumele astea.

Eu personal nu mi-as face probleme. Este mai important pentru tine ca si copil sa inveti sa faci combinatii si sa inveti sa vinzi ceva online decat sa te opresti pentru ca nu intelegi ceva, se invata pe parcurs oricum!

Ca idee Steam si orice marketplace au obligatia sa raporteze la IRS faptul ca ti-au transferat tie niste bani in Romania - in baza parteneriatului fiscal dintre RO si US.

(Ionuț Staicu) #32