ANAF - Total suma neutilizata in stingere (PFA)

Salut,

Mi-am platit prin transfer bancar in contul unic o parte din obligatiile de plata pentru declaratia unica. Cealalta parte mai consistenta (6859 ron) am platit-o cash la caseria Anaf.

Luni cand m-am uitat la obligatiile de plata, sumele erau inca acolo dar platile mele apar la rubrica 3 - Situatia analitica a platilor neutilizate.

Sumele coincid cu obligatiile de plata de la rubrica 2, acelasi text (cass, cas si impozit).

De ce nu se stinge obligatia? Trebuie sa merg la Anaf?

2 Likes

Sunt in fix aceeasi situatie! Eu am dat un mail sa-i intreb. Astept raspuns de la ei in “30 de zile lucratoare”

1 Like

Mie mi-au raspuns la mail: “nu avem compententa sa va raspundem pe mail la probleme specifice, va asteptam la sediu”.

Eu am ajuns la concluzia că cea mai bună abordare în cazul taxelor la stat este… poprirea.

Sună ridicol, știu, dar dacă ai un singur cont bancar este cel mai… să zicem comod: sunt vreo trei-patru conturi în care trebuie să faci plățile, niciodată nu știi dacă ai plătit cât trebuie, unde trebuie șamd. Așa că cel mai bine îi las pe ei să-și facă treaba.

Prin 2012-13 știam că am de plătit vreo 2000 de lei dar doamna de la ghișeu a ridicat tacticos din umeri „nu figurați în sistem cu vreo plată restantă”. După câteva zile primesc plic că mi se pune poprire pentru vreo 2000 lei datorie.

3 Likes

Dar pentru ce am mai fost la ei si am platit cash? Nu stiu sa diectioneze banii unde vor ei?

1 Like

Să înțeleg că ești neofit în relația cu instituțiile statului? :smiley: :troll:

1 Like

Da, primul an in care am platiit cu PFA

9025 de plata, 9025 in stingere. Ce truda, nu stiu sa faca o scadere?

Puțin probabil ca banii să se fi pierdut pe drum, deci în privința asta stai liniștit. Statul Român nu este recunoscut pentru cele mai bune sisteme informatice, deci nu seta așteptări prea ridicate :smiley:

Pe viitor alege o singură metodă de plată și o folosești pe aia pentru toată suma.

Sistemul care face alocările automat nu mai funcționează bine de ceva ani buni.

Prin 2012 încă țin minte că nu auzisem niciodată de așa ceva, plăți blocate nealocate decât foarte rar sau dacă greșeam contul.

Dacă nu plătești cash la ghișeu și nu insiști pentru ce anume sunt acele sume, ca să noteze tanti in calculator atunci sumele rămân în aer. Mai ales cele plătite prin bancă.

Soluția e să plătiți doar cash pe cât posibil, și să aveți chitanța.

La plățile prin bancă se întâmplă des și dacă zici ceva îți zice că cineva stă manual și le alocă și să mai aștepți.

Anno Domini 2019. ANAF știe doar cash.

Tocmai ca suma cea mai mare am platit-o cash si e aceeasi treaba.

Înseamnă că sunt varză de tot.

Vezi să păstrezi toate chitanțele.

Eu odată am avut așa 2000 ron nealocați și când am cerut lămuriri a zis că au dispărut că era eroare de sistem.

Nu am avut cum afla dacă într-adevăr era așa, m-au făcut de 2000 Ron? Nu știu nici până în ziua de azi…

2 Likes

Iti fac poprire pe toata suma pe care o ai in cont sau doar pe suma pe care o datorezi ? Parca erau si ceva taxe bancare legate de poprire.

Asta depinde de bancă nu de ANAF.

La ING de 10 ani cel puțin puneau poprire doar pe sumă.

La alte bănci se blochează pur și simplu întreg contul.

Acum am înțeles că vor să facă ceva legislație ca să oblige toate băncile să blocheze doar suma, nu și întreg contul, probabil băncile trebuie să facă ceva upgrade-uri de soft altfel nu îmi dau seama de ce nu fac așa de la bun început.

Doar la suma datorată. Costă vreo 30 lei ridicarea popririi.

Pastrati toate documentele ce le puteti obtine din spatiul privat virtual in Google Drive, sau intr-un loc sigur. Toate documentele sunt semnate electronic de ANAF si pot fi o dovada clara a platilor. Inclusiv chitantele le gasiti in SPV, in tabel, cu platile aferente.

2 Likes

Mod-up
Exact asa apar si la mine! Eu am platit prin banca in cont trezorerie.
In SPV imi apar ca neutilizate. WTF.

Am facut cerere de informatii SPV, mi s-a raspuns ca nu am nimic de plata.
Cerere in scris, si am primit raspuns in scris, foaie A4 scanata si stampilata, primita in SPV. Nu figurati.

Dar in SPV cand scot extrasul cu obligatii de plata, sumele tot asa apar. Sume neutilizate la stingere. Ca programator ma zgarie pe ochi chestia asta.

Nu am avut inca timp sa merg la ei la sediu. :frowning:

1 Like

Vedeți să nu dispară sumele în neant.

Știi că practic ei pot demara executarea silită pentru că la ei in sistem apari tot ca datornic.

Și dacă a trecut termenul de plată și sumele nu au fost alocate 100% vei primi penalități dobânzi și accesorii.

Îs mari escroci sincer.

Mai poate fi chestia ca obligatiile de plata sunt actualizate odata pe luna si ce luam noi acum e valabil la 30/06/2019