Angajare ca incepator in C# - este posibil?

Am o mica intrebare, te poti angaja ca programator C# daca nu ai experienta (adica ma refer ca printre primele joburi pe care le ai sa lucrezi in C#). Fata de alte limbaje (ex. Java) la anunturile de anjagare pentru C# mai tot timpul vad minim 3 ani experienta, sa fiu sincer la multe oferte de joburi cu alte limbaje vezi astfel de cerinte, dar am observat ca acestea apar in special la cele cu C#.
Pe scurt, cariera de programator se poate incepe cu C# ?(evident si alte cunostinte pe langa, cum ar fi baze de date), dar ca limbaj principal sa fie C#

(initial voiam doar sa îi trimit un mesaj lui @Cosmin_Popescu dar am observat ca sunt mai multe pe forum care folosesc la job C# asa ca mai bine fac un topic)

Poti sa incerci un internship. Sunt destule focusate pe tehnologii .net.

Se cer minim 2/3 ani experienta pentru ca in majoritatea cazurilor se va lucra pe aplicatii existente (deci trebuie sa stii ce sa faci, mentenanta) si/sau se vor dezvolta noi functionalitati pentru ele.

Imi pare destul de usoara trecerea de la C# la Java (si invers), se aseamana intr-o oarecare masura. E Linkedinul plin de anunturi care cauta juniori in C#. Poti sa tintesti catre oricare dintre cele 2, daca esti acceptat, vezi apoi daca si cat te atrage, cel mai mult conteaza sa incepi sa lucrezi/inveti cat mai repede :grin:

1 Like

Normal ca se poate. Doar ca unii angajatori nu pricep ca in primele luni e normal sa platesti degeaba un Junior.Si e normal sa nu produca nimic. Dar daca tu te comporti ca angajator frumos cu el, iti vei fideliza juniorii, si vei putea produce sume foarte mari din munca lor, in timp. Consider ca in primele 2-3 luni de lucru nu prea poti cere mai nimic de la un junior. Nu ezita sa aplici, in timp devine o afacere profitabila pentru angajatori, de aceea se si cauta juniori din ce in ce mai mult.

Pricep, nu e rocket sience, dar ca nu vor sa plateasca, nu stiu ce sa zic despre fidelizare sunt si multi care pleaca dupa ce au invatat cat de cat, salarii mai mari, plictiseala, etc. plus ca nu angajatorul face propriu-zis ci alti dev, iar ei trebuie sa isi faca treaba plus invete pe alti, multi nici nu au acesti dev capabil sa invete pe altii, la 24 ani, au titluri de senior.