Angajare doar cu HTML/CSS in 2020 ?!

Salut. Te mai poti angaja undeva pe partea de front-end doar cu HTML si CSS in 2020 si sa inveti mai multe dupa angajare ? Sau e prea putin chiar si pt. un junior in prezent ? Multumesc !

Doar ca o idee

Si ceva imi zice ca ai nevoie de mai multe. Si ceva js, poate niste proiecte pe care sa le prezinti.

Si poti sa bagi o cautare pe Bestjobs, ejobs, LinkedIn dupa junior front end developer sau front end developer sa vezi cam ce s-arcere pt pozitia respectiva.

Bafta!

Gasesti fara probleme, in special in Bucuresti. Aici angajeaza si daca ai cunostinte 0, numai ca sa-si formeze echipe de x oameni si sa inceapa sa spele bani. Salarii incepand de la 4-5000 lei.

Aviz amatorilor din zona Grozavesti - Petrache Poenaru - Crangasi. :troll:

2 Likes

Tot mai sunt aia pe acolo? :slight_smile:
Inainte erau la Virtutii, in cladirea cu service-ul de biciclete la parter. Au dat cateva salarii compensatorii si s-au dat nevazuti cand au primit reclamatii. Au luat-o de la zero… ? :smiley:

Eu de 12 ani de cand lucrez ca programator nu am vazut nici web developer nici web designer care sa se angajeze doar cu HTML si CSS.

  1. Si pentru web developer si pentru web designer ar trebui sa ai habar cat de cat de JavaScript pentru ca acum html-ul in mare parte e generat de framework-uri precum Angular, React, VueJs.
  2. Pentru cei care vor sa mearga catre web developer ar trebui sa si poata sa scrie cat de cat cod js, nu neaparat cu unul din framework-urile mai sus mentionate.
  3. Pentru cei care vor sa mearga catre web designer ar trebui sa stapanesti mai bine CSS. Pe unele locuri se mai cere Photoshop, Illustrator.
    Spor!
2 Likes

mi-e aproape imposibil sa cred ca in 12 ani n-ai vazut, pentru ca acum ~ 5 ani se angaja lumea lejer doar cu astfel de cunostinte pentru ca inca se rupea slicing-ul in 2 pe teme de wordpress.

Sa raspund si lui OP:

  • in momentul de fata tre sa ai mega mega noroc sa prinzi un internship macar pe asta.
  • totusi daca stii html si css si vrei sa inveti mai mult de ce nu investesti inca 2-3 luni sa stii si ceva JS ?

Da, daca esti bun si daca ai si cunostinte de ui/ux/product.

din ce zici tu, ma duce mai mult spre designer si nu spre frontender, right?

1 Like

Poți să fii complet bătut în cap și să fii angajat pe orice post, de la cercetător la manager de spital sau ministru. Dar dacă e să te angajezi pe un post unde să și faci treabă, fără js și un framework js nu te mai ia nimeni.

1 Like

Chiar nu am vazut, si fac recrutare de prin 2012 si pana in 2014 faceam doar eu recrutare tehnica in firma la care lucram si in 4 ani am ajuns de la 12 la 40+ si nu a trebuit sa fac rabat de la calitatile tehnice ale colegilor.
Iar cand am intrat in banking chiar aveam de unde alege… Ce e drept ca aveam mereu grija sa fac JD-uri in care sa cerem ce avem nevoie realmente. nu bagam 20 de tehnologii ca sa arate bine… Dar bineinteles poate am fost exceptia de la regula. In plus, nu am avut niciodata sula in coaste ca luna asta trebuie sa angajam x persoane. Mereu am avut nevoie de colegi dar i-am angajat cand erau fie decenti tehnic fie cand pareau ca promit. Iar proiectele au mers in ritmul lor.
Avantajul meu a fost, probabil, dat si de faptul ca mereu am lucrat la firme de produs si nu a trebuit sa livram cod la metrul cub cum am auzit ca se intampla la outsourcing.

3 Likes