Angajat al unei firme din SUA - beneficii

Teoretic vorbind, dacă s-ar ivi ocazia să lucrezi remote pentru o firmă din SUA, ce beneficii ar fi?

Ma refer la a avea contract de muncă.
Taxele se plătesc în România, așa că sunt curios dacă sunt alte beneficii.

Nu poti fi angajat al unei firme din USA in Romania. Legislatia interzice acest lucru. Parca se poate max x luni (3?) apoi trebuie sa isi faca filiala in Romania sau se gaseste in ilegalitate. Poti insa sa ai contract si sa fii PFA, micro, etc.

Dezavantaje:

  • te ocupi to de toate prostiile de care altfel s-ar ocupa firma
  • in caz ca cine stie ce… oligarhia vine impotriva ta, ca firmei respective n-au ce sa-i faca. Oricat de tari s-ar crede stapanii romani, daca declara razboi USA, si-o iau grav :slight_smile:

Beneficii:

  • probabil un ‘salariu’ mai bun
  • mai putina birocratie decat in cazul UE (mai putine declaratii, fara chestii legate de TVA, etc)
1 Like

Am gasit in legislatie si nu este obligata sa deschida filiala in Romania, ci doar sa dea o declaratie de inregistrare.
Dar firma straina trebuie sa faca niste formalitati lunare in Romania (trimis niste declaratii) si pentru un singur angajat nu cred ca merita efortul. Daca sunt 2-3 sau mai multi, poate ca ar putea sa faca contract cu o firma de contabilitate sa faca ei asta.

Daca esti angajat al unei firme straine, dar ai rezidenta fiscala in Romania, practic platesti aceleasi taxe ca la o firma romaneasca, doar ca mai bati niste drumuri pe la ANAF.

Ca beneficii ma gandeam ca poti obtine pe viitor viza sau alte facilitati.

Vezi ca acolo sunt niste povesti, nu e legea. Legea s-ar putea sa fie ceva mai nasoala decat in povestile alea. A trecut ceva vreme de cand m-am uitat peste legea aia, e foarte posibil s-o fi modificat. E cu tot felul de chichite, le poate scapa si avocatilor… pot sa intreb pe cineva care e expert pe chestii de-astea, dar mi-e cam lene acum :slight_smile: Poate mai incolo, daca imi aduc aminte.

Parerea mea e ca mai bine deschizi o micro si nu te mai complici.

@George_Ilie Poti fi angajat al unei firme din SUA, preiei obligatiile angajatorului cu 020 si depui 112 lunar. Compania straina nu trebuie sa faca nimic, decat sa-si dea acordul scris.
Nu stiu daca PFA-ul e o solutie ideala, caci tu de fapt esti angajat, poate fi o problema a ambelor parti, poate fi intrepretatata atat in Romania cat si in SUA ca angajare mascata pentru a scapa de taxe mai mari.

Nu mai intreba pe forum-uri, caci risti sa primesti informatii false, vorbeste cu cineva specializat.

Ce e drept articolul e din 2014.
Dar pe mine ma interesa daca exista alte facilitati, nu cum si daca se poate.
De exemplu in Canada se putea emigra mai usor daca ai fi avut un contract de munca cu un angajator canadian in trecut.

Sari de la una la alta… Ce treaba are emigrarea…

Din titlu am scris de beneficii. Si am mai zis ca de alte beneficii.

Nu cred ca avantajul ala nu exista si daca ai lucrat pentru o firma de-aia si in alta forma (PFA…).

Într-adevăr, trebuie verificat. Din ce știu, dacă munca e remote și lucrezi pe PC & licențe deținute de tine/PFA, e un punct în plus pentru a nu fi considerat activitate dependentă.

Lucrez de ceva ani pentru o firmă din SUA.

Ca persoană fizică nu ai nici o șansă să fi angajat direct. Nici vorbă.

Aici discutăm de PFA caz în care facturezi și pentru ei ești ceea ce se numește contractor. Te înregistrezi in SUA la IRS pentru EIN number, în baza căruia ei pot înregistra factura ta, reduce costurile, tot tacâmul.

Eu am srl micro și am EIN number de la IRS și facturez in fiecare lună. Cu acel EIN number fiscul lor îți cere actele tale și te verifică și tot și apoi în baza acelui număr firma respectivă nu își asumă nimic în privința a ce taxe trebuie tu să plătești vreodată. Ce cum ar trebui și la noi să fie.

Ca să fii angajat ca persoană fizică ar însemna drept de muncă în SUA sau viză de lucru în baza căruia ești angajat.

Nu trebuie să plătești nici o taxă în SUA oricum deci nu ai treabă.

2 Likes

Nu cred ca trebuie sa te înregistrezi la IRS daca esti PFA si lucrezi remote. Poti emite facturi si compania din US le poate înregistra fără probleme .
E similar cu un SRL. Ce SRL ul trebuie inregistrat la IRS daca vand servicii in US ?