Angular + Typescript

Are cineva experienta cu Angular și typescript? Ce recomandați pentru a învața? Cum va arata aplicațiile?

1 Like

Folosesc Angular cu CoffeeScript in cadrul proiectelor la care lucrez, cateva sfaturi:

  1. Cauta un seed project functie de preferinte, build system (gulp, grunt, …). Poti cauta pe google “angular seed typescript grunt” + ce altceva vrei sa folosesti (Sass, templating, …).
  2. Poti sa faci propria structura de proiect dar in acest caz va trebui probabil sa faci modificari la systemul de build.
    Odata ce ai structura de baza pusa la punct e mult mai usor sa adaugi functionalitatile si sa structurezi codul.
1 Like

Nu am experienta cu nici una din ele, dar incearca yeoman.io si cauta un generator care iti convine. e totusi un pas prea mare dupa parerea mea sa treci direct la angular si typescript.

bafta.

1 Like

Ah da, e interesant sa vezi diferite proiecte structurate diferit :smile: Cel mai probabil o sa ma influentez de acolo. Merci!

Yeoman e foarte misto :smile:

Si nu incep de la inceput, dar incep de la inceput cu TypeScript.

Bafta. E chiar interesant sa iti faci propriul tau generator. Mai adaugi si gulp/grunt si ai un fel de IDE propriou chiar in command line. Poate nu e chiar piece of cake, dar cred ca se merita incercat. Ma bate gandul sa incerc si eu, dar mai am nevoie de ceva experienta.