Angular2 vs ReactJS - Ce alegeți pentru producție?

vuejs. Este absolut incredibil.

4 Likes

Poate niste detalii sau argumente?

1 Like

Nu cred ca are rost sa incepem o intreaga dezbatere legata de vuejs.
Dar te invit sa citesti putin documentatia. este super simpla si cu siguranta o sa-ti faci o idee despre vuejs.
Pana la urma nu cred ca exista termenul “Best” framework. Depinde pentru ce ai nevoie, ce planuri ai, etc.

Btw. exista o galerie cu public facing sites made in React-like stuff? sau aveti proiecte publice (read: online) care folosesc *-React? (ar merge un nou thread aici)

I know, I know - I can google stuff. Dar avand in vedere expertiza din acest thread prefer sa primesc raspunsuri biased pentru inceput.

Ma gandesc ca thread-ul poate fi extins usor la Angular2 vs ReactJs vs Vue vs etc. Pana la urma nu e o alegere binara - sunt inca multi contenderi in spatiul front-end framework-urilor.

Wrt Vue.js, peste documentatie m-am uitat. Si imi parea oarecum intre React si Angular. Care e un spatiu bun de ocupat, dar departe de a fi “incredibila”. Comparat cu jQuery sau JS chior, poate. Dar sigur nu fata de alte framework-uri in acelasi stil. Dar poate e ceva ce e evident doar cand ai proiecte de xx KLOC, si ar fi fost o chestie utila de stiut.

Sites-Using-React pare sa fie o lista lunga. E o subestimare, oricum, deoarece multe aplicatii sunt interne sau UI-uri de business neaccessibile publicului larg.

2 Likes

https://react.rocks


Vue imi place si mie dar ai mai putin ajutor de la nenea google dacă ceva nu merge. React e prezent in corporații, in special pe langa .net si cu typescript.

1 Like