Animatii 3d video

Pentru un pontential proiect personal caut pe cineva care sa faca niste animatii video. Momentan nu imid au seama cat de greu este si ce volum de munca implica.

As avea nevoie de ceva de genul: https://www.youtube.com/watch?v=TB49ga3YztI

Este cineva care se ocupa cu asa ceva sau imi poate da o sugeste incotro sa ma duc?

Nu e chiar banal, daca nu ai experienta.

Am facut un research cu jumate de an in urma legat de 3d, din perspectiva programatorului ca sa zic asa.

Blender - free, dar greu de folosit si nu la aceasi calitate cu programele platite
Cinema4D - se zicea prin filmuletele de youtube ca este cel mai usor de folosit
Houdini - este misto pentru efecte speciale la nivel mega (gen pe un oras sau zona de blocuri)
Maya - este cel mai complet pentru animatii si efecte speciale

Pentru o animatie ca in exemplu cred ca ar putea sa fie o solutie mai rapida Unreal Engine sau Unity. In astea se pot face animatii mult mai rapid in comparatie cu programele de modelare 3D si efecte 3D. Nu sunt in domeniul jocurilor, deci va zic din ce am inteles uitandu-ma la ce zic altii pe youtube. Unreal are cel mai impresionant engine. Si nu necesita programare C++ hardcore.

Punerea animatiilor 3D pe web este o alta discutie. Daca acolo vreti sa ajungeti. Vedeti ca Unity 3D are exporter pentru web wasm si asm.js. Unreal parca a renuntat la exporterul pentru web, dar am vazut jocuri exportate din Unreal si rulate pe web.

1 Like

Source Filmmaker e gratis. Mai usor decat blender, care e de fapt folosit pentru a crea modele si scene care apoi sunt importate in SFM.

1 Like

Puteti vedea in link-ul de mai jos cam care sunt preturile pentru diverse proiecte de modelare 3D.
https://www.cgtrader.com/3d-modeling-jobs/browse

Sortati cu in functie de cel mai mare pret ca sa vedeti proiectele complicate.

1 Like

M-am jucat putin prin liceu cu Cinema 4D. Si mi s-a parut destul de usor de folosit.

Sunt filme care au efectele speciale facute in el.

2 Likes

Nu-i greu de facut da’ implica niste pasi anume.
1)Gasit un model uman (3d). Misto daca vine deja texturat.
2)Ii tragi un rig (sau inca o data daca vine cu rigul facut si mai bine).
3)Il pozitionezi cum vrei tu folosind rig-ul (la 0 frame)
4)Incepi sa creezi animatii folosind controalele rigului.
5)Iti setezi setarile de render ptr. a exporta animatia ca si filmulet sau secventa .png. (folosind fie un render care vine la pachet cu software-ul 3d sau unul mai avansat cum ar fi Octane/Redshift ptr. rezultate mai bune).

Uite spre exemplu pe cgtrader mai multe modele feminine cu rigul facut:

In princpiu oricine poate sa traga de controalele rigului ca sa faca o animatie dar un animator cu experience o sa faca animatia mult mai naturala si mai misto. (the 12 principles of animation).

Presupunand ca n-ai pretentii sa-ti faca cineva modelul de la zero si vrei doar animatie+render atunci platesti de obicei per animatie (sau secunda animatie). O animatie de cateva secunde (gen facut de abdomene) se poate face in cateva ore. Adaugand cateva ore ptr. pregatirea scenei, export+render, te uiti undeva la un 5-10 ore ptr. o animatie de genul. Multiplica cu rate-ul animatorului pe ora si obtii costul.
[EDIT] - poti sa mergi fie pe /r/vfx sau pe /r/forhire ca sa cauti pe cineva. Astea 2 imi vin in minte acum.Banuiesc ca o sa gasesti si pe forumuri generaliste cum ar fi softpedia.

2 Likes

Pentru un programator, programarea este simpla. Pentru un artist 3D, modelarea 3D si animatile sunt simple. :slight_smile:

M-am uitat la niste tutoriale pe youtube cat ii ia unui om sa faca o animatie decenta. M-am crucit. Era vorba de ore. Inteleg ca prin anumite plug-in-uri se pot face mai repede daca stii ce faci.

Iar costul cu licentele pentru programele de animatie 3d este cam mare.

Vad ca stiti mai multe despre 3D. Animatia in Unreal este o optiune mai rapida sau mai usor de inteles, de controlat?

1 Like

Done: MakeHuman - Wikipedia

2 Likes