Announcing TypeScript 4.0

6 Likes

No, pur si simplu nu prea pot sa invat TS, nu prea inteleg eu cu dynamic typed, foarte rar am avut bug-uri cauzate de types.

Cum e cu Intellisense-ul la Javascript, s-a mai imbunatatit? Stiu ca depinde de IDE-ul folosit, dar am un proiect in Javascript de mentinut si e un chin. Folosesti clase in Javascript?

Eu am trecut de la Javascript la Typescript de vreo 3 ani si nu m-as mai intoarce pentru nimic in lume la Javascript. La baza sunt .NET developer (C#), dar de vreo 5 ani fac mai mult frontend (AngularJS, apoi Angular).

Typescript e un superset al Javascript, adica orice sintaxa (cod) Javascript este valabila si in Typescript.

3 Likes

Salut Octav, folosesc Webstorm ce are suport full JS.

Nu folosesc clase, ma feresc de ele.
Imi place sa scriu cod putin si cat se poate de clean.

Eu lucrez in ecosistemul Vue.js.
Ce versiune de Angular folosesti?

Folosesc Angular 9 acum, dar pot spune ca am folosit cam toate versiunile majore de Angular.
Am stat vreo 3-4 ani pe AngularJS (1.x), acolo am invatat Javascript.
Am trecut la Typescript cand inca mai lucram cu AngularJS si a fost mult mai bine, dintr-odata puteam sa “urmaresc” ce se-ntampla in aplicatie :joy:.

Angular 2+ vine cu Typescript “by default”, nu cred ca foloseste nimeni Angular cu Javascript pur, chiar daca se poate.

Singurul minus pentru Typescript este ca ai nevoie de compilare, adica nu poti sa livrezi in browser direct codul scris in Typescript, insa asta e valabil si daca folosesti o versiune mai noua de Javascript care nu este suportata de toate browserele inca.
Oricum majoritatea framework-urilor populare (React, Angular, Vue) au CLI-uri care te ajuta sa automatizezi build-ul.

2 Likes