API judete & localitati

Am dezvoltat pentru uz intern un API cu toate localitatile din judetele din Romania. Am avut nevoie la un moment dat de asa ceva si nu am gasit nimic similar si gratis.

Il las aici, poate mai are nevoie cineva. E destul de basic, dar poate fi dezvoltat, daca vine cineva cu idei interesante (eu personal ma gandeam la coduri postale, dar nu am mai avut timp sa ma ocup).

http://roloca.coldfuse.io/

10 Likes

Intr-adevar, daca ar fi avut si strazi cu ale lor coduri postale si cu paritatea nunerelor ar fi fost grozav.

Partea nasoala este ca eu am gasit coduri postale, la unii curieri, diferite de cele ale postei romane.

Din cate am inteles, ONRC are o baza de date distincta de cea a postei sau cea care se ofera pe data.gov. Ei populeaza baza lor in functie de nevoile lor.

Ca la nebuni. :slight_smile:

Totusi, sunt curios in ce situatie te lovesti de nevoia unui API pentru niste date care se modifica extrem de rar? (Nu vreau sa spun ca frecventa este de decenii…)

3 Likes

Am ajuns sa il folosesc in toate proiectele in care am campuri de adresa de completat si am apelat la solutia asta pentru a nu incarca bundle-ul js inutil.

Mi s-a parut mai ok sa descarc lista de orase dintr-un api atunci cand are nevoie utilizatorul de ea, decat sa fie acolo pentru toata lumea, indiferent daca va fi folosita sau nu.

1 Like

Ma uitam pe fisierul cu localitatile dintr-un judet si vad ca ai ceva de genul:
``{“nume”:“Copăcelu”,“simplu”:“Copacelu”,“comuna”:“Ramnicu Valcea”}```

{"nume":"Rotărăşti","simplu":"Rotarasti","comuna":"Nicolae Balcescu"}

Intrebari:

  • ce rol are cheia “comuna”
  • sa inteleg ca ai pus si satele?
  • cum ai tratat municipiile, care conform siruta apar ca “localitati parinte”?

Sunt toate localitatile din Romania, inclusiv sate.

Sunt judete in care exista 2 sate cu acelasi nume, asa ca in dropdown-ul din UI afisez in paranteza si comuna de care tine acel sat, acesta fiind singurul rol al acestui camp (cel putin pentru mine, acum).
In baza de date mai stochez si alte informatii, cum ar fi regiunea si coordonatele, dar momentan nu le folosesc, si nici nu le expun pe niciuna din rute.

Daca insa isi exprima cineva dorinta de a accesa si acele date, se pot face modificari.

Comunele si municipiile pur si simpu au campul “comuna” gol (in caz ca am inteles bine ultima intrebare).

3 Likes