API tester & debugger

Dupa ocazionale batai de cap, am incercat runscope.com pentru testare si debugging API.

Sunt curios daca exista printre voi developeri care au incercat sau folosit metode de testare si debugging API. La un numar crescut de fisiere editate, exista posibilitatea sa apara efecte nedorite, si pana acum fie am testat manual toate resursele posibil afectate, fie existau resurse despre care nu realizam ca au fost afectate de catre modificarile aduse codului.

Voi cum gestionati astfel de situatii? Folositi vreun tool, sau mergeti pe varianta testelor manuale?

Ai unit teste?

[1] [2]

Nu, nu am folosit TDD. Am lucrat foarte dezordonat pe partea de testing/debugging pana acum.

In legatura cu fraza evidentiata, iti exemplific ca sa intelegi mai bine.
Folosesc Zend Framework, care evident este bazat pe conceptul MVC. In momentul cand modificam codul intr-o metoda dintr-un model, era posibil ca acea functie sa fie apelata in mai multe controllere (resurse). Si in acel moment, ca sa fiu sigur ca am verificat toate resursele posibil afectate, ma puneam sa caut (Total Commander are un search cu care m-am imprietenit :D) prin fisiere sa gasesc toate locurile in care era apelata functia respectiva.

Foarte urat/dezordonat…

Îți recomand această carte. O să-ți faci o idee despre cum ar trebui să procedezi pentru a-ți organiza codul ceva mai bine.

Ce editor folosești de aveai nevoie de TC pentru a căuta? :worried:

Pare interesanta cartea, cred ca o voi cumpara. Mersi pentru recomandare !

Folosesc Nodepad++ (am incercat si altele, dar obisnuita si-a spus cuvantul), insa cautam cu TC pentru a gasi in toate fisierele (si in fisierele deschise in editor, si in cele pe care nu le-am deschis).

Nu o sa poti programa cu Notepad++. Fara suparare, nu poti. Orienteaza-te catre un IDE sau un editor de text adevarat.

Daca vrei teste, ai nevoie de teste automate: phpspec sau phpunit sunt tool-urile pe care le cauti.
Debugger: xdebug face magie aici.

1 Like