Aplicatie Android cu notificari - o mica intrebare

Salut!

Am o intrebare depre realizarea unei aplicatii pentru Android (se foloseste Android Studio): aplicatia trimite notificare zilnice, de ex cand incepe o noua zi (la ora 00:01) aplicatia trimite o notificare care contine textul “azi este ziua X”

Intrebarea mea ar fi: se pot folosi notificarile in acest fel, adica aplicatia sa trimita automat notificarea in fiecare zi, fara sa fie nevoie sa deschid in fiecare zi aplicatia, eventual o deschid doar o data (dupa instalare sa zicem) iar apoi nu o mai deschid o saptamana, vor veni in continuare notificari in fiecare zi? Se poate implementa asa ceva?

Practic, sa se primeasca o notificare in fiecare zi la un anumit moment din zi (de ex in fiecare zi la ora 17:30)

Cred ca push notifications cauti.

1 Like

Poti folosi local notifications care apar pentru utilizatori exact ca un push notification.

Noi nu am folosit astea in cadrul proiectelor ci doar cele push care vin din afara.

2 Likes

Depinde cum vrei să implementezi soluția.

  1. Dacă ai un back-end în care ai centralizate datele și acolo se ține cont cine și când ar trebui notificat atunci sigur poți folosi FCM sau ceva similar.
  2. Dacă vrei ca totul să se întâmple local, pe telefon atunci poți folosi WorkManager.