Aplicatie sau Facultate? [REFORMULAT]

Salutare tuturor! Revin din nou cu întrebarea mea pe care am pus-o aseară. Nu știu cati dintre cei care mi-ați răspuns la aceasta întrebare ati și citit ce am scris in detaliu sau ati citit doar titlul si ati tras singuri concluzii deoarece raspunsurile voastre, nu s-au “pupat” cu ce am vrut eu sa am vrut eu sa aflu, dar iau in considerare si faptul ca probabil, m-am exprimat eu gresit, asa ca voi reformula din nou mai explicit.
.
.
In sesiunea a doua, adica acum in toamna, voi aplica la Facultatea de Matematica-Informatica pe sectiunea Informatica. Anul acesta am terminat un liceu cu profil filologic. Facultatea incepe in octombrie adica in 2 luni si cateva saptamani. Intrebarea mea e urmatoarea: Timpul acesta, 2 luni, ar trebui sa il investesc in a-mi aprofunda cunostintele in C++ sau a lucra la aplicatia pe care vreau sa o creez? As vrea sa creez o aplicatie pentru studiu in React si NodeJS(ltehnologii pe care le cunosc destul de bine), de asemenea, cunosc si C++ doar ca anumite notiuni, de exemplu: algoritmi elementari din clasa a 10-a, grafuri si pointeri, nu le cunosc foarte bine.

ah, în cazul ăsta joacă-te cu ce vrei tu. O să ai timp să studiezi în timpul anului.

E destul de dificil sa iti dai seama de care va fi nivelul cerintelor sau a dificultatii de la facultate inainte de a participa la primele ore. Mai mult decat atat, in facultate nu se va rezuma totul doar la informatica si matematica, ci probabil vei mai avea si o caruta de materii care nu ar avea ce sa caute acolo.
In facultate vei avea un intreg semestru pentru a aprofunda ce ti se preda, asa ca nu trebuie sa te stresezi atat de tare de pe acum.

Esti la finalul unui an in care ai absolvit liceul, ai avut bac-ul asa ca in locul tau m-as bucura de cele 2 luni si ceva ramase din vacanta.

Daca iti recitesti postarea anterioara si o compari cu aceasta ai pus 2 intrebari total diferite.
Totusi ai terminat la filologie, nu? :slight_smile:

Am recitit postarea trecuta si intr-advar nu a fost atat de explicita, am adaugat prea multe detalii si s-a pierdut elementul principal. Imi cer iertare! :slightly_smiling_face:
Si multumesc frumos pentru raspuns!

Focuseaza-te pe intrarea la facultate, vei avea timp suficient pentru proiectele personale ulterior. Pe forum vei gasi o gramada de pareri pro si contra facultate sau facultate vs fara facutlate in IT, nu vreau sa insist acum pe ele. Totusi, abia dupa ce treci prin primele cursuri vei afla daca faci fata si cat merita pentru tine acele studii.

2 luni par cam putin pt o aplicatie pt un incepator, apoi incepe facultatea si cu siguranta nu mai ai timp de aplicatie.

Mai frunzareste pt facutate, cu siguranta gasesti programa pe siteul facultatii si poti vedea acolo ce se preda.
Dar nu m-as stresa prea tare, astfel incat sa fiu deja obosit sau plictisit cand incepe facultatea; avantajul ar fi ca inveti pt C++ si te ocupi de celelalte obiecte in timpul facultatii daca te pregatesti din timp.

Daca cauti putin cred ca gasesti resurse de la studentii precedenti ce au facut si care sunt cerintele, grupuri de facebook sau pe reddit poti intreba.

Cred ca ai mai mult o fobie de C++ pe care doresti sa o combati inainte, de obicei cerintele sunt pur teoretice, bazate pe exercitiile din laborator. Un job e la alt nivel.

Tot nu e clară întrebarea. La care Universitate e facultatea? În ce constă admiterea? Se dă concurs? La ce? Ce legătură are admiterea cu C++?

1 Like

Primul pas: te pregatesti pentru admitere (daca se da examen).

Algoritmii nu-s legati de C++ sau de pointeri. Poti la fel de bine sa exersezi algoritmi in Javascript sau orice alt limbaj.

Daca vrei sa faci o retea sociala, acolo ai nevoie de grafuri.

1 Like

O sa ma fac mai inteles. Venind de pe liceu cu profil filologic, eu nu am facut informatica in acesti 4 ani, dar in schimb, am invatat multe lucruri despre C++(limbajul care este folosit atat la inceputul facultatii de matematica-informatica cat si in liceele cu profil mate-info). Admiterea la facultate, se face pe baza de dosar, nu concurs cu examen de admitere s.a.m.d, ci nota de la bac si nota de la examenul de bacalaureat la matematica/informatica(daca o ai, daca nu, se echivaleaza cu 0). Admiterea nu e o problema, eu vreau sa primesc un simplu sfat: Ce sa fac cu timpul meu pana incep facultatea? Sa invat restul lucrurilor pe care nu le stiu in C++ sau sa imi petrec timpul liber, facand altceva decat sa ma stresez pentru facultate pentru ca am terminat un liceu. Ultima parte a mentionat-o si cineva mai sus.

Raspuns corect:

Take it easy.

Ceva ce te poate ajuta sa exersezi multe:

  1. Descarci harta Romaniei de aici Geofabrik Download Server (cateva sute de MB). Varianta osm.bz2 care e XML arhivat e mai usor de digerat la inceput ca te uiti la ea cu un editor text si vezi ce-ti arata.
  2. Inveti sa o interpretezi programatic. E un graf imens cu multe noduri si legaturi intre ele + diverse informatii (asta e o cladire, asta e o autostrada, etc).
  3. Inveti algoritmi pentru grafuri si ii aplici pe harta. De exemplu drumul cel mai scurt dintre doua localitati, sau intre toate localitatiile.
2 Likes