Aplicatie sau Facultate?

Dupa cum stiti din fostele mele postari, sunt un tanar absolvent de liceu, profil filologie. Am nevoie de o parere urgenta legata de niste aspecte. In prezent chiar nu stiu ce sa aleg si as vrea parerea unor programatori mai experimentati care stiu care e treaba.

In prezent am o idee de aplicatie pe care as dori sa o construiesc, care are in vedere React si Node, pe partea cealalta, as vrea sa aplic la facultatea de informatica dar nu stiu cateva lucruri in C++(ex: arbori, pointeri, grafuri, algoritmii esentiali invatati in clasa a 10-a/a 11-a), in schimb cunosc destul de bine sintaxa, tipurile de date, structurile repetitive, while, functii, clase, structuri.

Aplic la facultate(Mate-Info pe Info) in sesiunea a doua de anul acesta, mai sunt 2 luni si ceva pana incepe facultatea, voi ce considerati? Voi ce considerati ca ar fi mai bine? Sa-mi investesc timpul acesta invatand toate chestiile mentionate mai sus pentru a ma pregati suficient pentru facultate sau sa continui sa-mi contruiesc aplicatia?

Am nevoie de pareri serioase, deoarece in ultimul timp am oscilat foarte mult intre cele doua si nu am ajuns la nici un rezultat.

Va multumesc frumos!

Eu cred că tu te-ai decis deja dar aștepți o confirmare din partea altora. Dar zici tu că-i o idee bună să lași niște necunoscuți să te convingă ce-i mai bine pentru tine? :slight_smile:

S-a discutat pe forum de nenumărate ori treaba asta cu studiile, vine @anon31094663 imediat și te lămurește. :smiley:

Btw, ia în considerare că ideea ta de aplicație și studiile nu sunt două lucruri care se exclud reciproc.

1 Like

chestiile astea ar trebui sa le discuti cu un consilier de carriera, dar cum nu avem asa in romanistan, e OK si pe forum.

Poti sa faci marketing pt aplicatie? Idea e egal cu zero fara o gramada de marketing, ai resurse, te pricepi? Pariez daca cauti sunt zeci de aplicatii ca pe idea ta, asa ca du-te la facultate.

Eu îi spun ce nu vrea să audă: du-te la facultate!

1 Like

Din astea am avut si avem cu totii.
Procesul de la a concretiza o idee la un produs viabil pe piata e unul indelungat si destul de complicat chiar si pentru cineva cu o anumita experienta in spate.

Du-te la facultate, mai ales ca nu ai un background tehnic in spate, deoarece nu ai terminat un liceu de profil, iar cel mai probabil bazele ti le-ai pus cum ai apucat de pe internet.
Din cauza ca nu te-ai adancit inca suficient in domeniul acesta de activitate, nu ai cum sa stii cat de multe lipsuri ai in realitate. Cu cat vei avansa mai mult, vei afla cat de putine lucruri cunosti defapt.

Mergi la facultate… o să ai timp să înveți structuri de date și algoritmi de la zero.
Poți lucra la aplicație în timp ce ești student.

Facultate … ca aplicatii pot sa faca toti :slight_smile:

10x facultate!

Avand in vedere varsta specifica studiilor continua cu ele.
Plus ca facultatea are si o componenta sociala pe care o pierzi.

Daca lucrai si acumulai experienta si aveai nevoie de o diploma sa certifice cunostintele poate lucrurile stateau altfel, dar nu ai nici una din cele 2.

Iar daca termini aplicatia ce faci apoi?
La un moment in viata, spre 30 si putin, o sa iti para rau ca nu ai urmat o facultate.
Unii le fac la 27-35 pt ca nu au avut ocazia/posibilitatea cand erau tineri si e mai greu atunci.

In timp ce faci facultatea poti sa lucrezi si la aplicatie. :slight_smile:

Daca te dedici aplicatiei, ce speri sa obtii?