Aplicatii cross-platform

În cursul intâlnirii de ieri a venit vorba și de aplicații cross-platform ce pot fi portate pe orice sistem de operare (Linux, MacOS, Windows, eventual și mobile). M-am gândit să dezvoltăm un pic acest subiect.

Prin urmare… ce limbaj folosiți pentru a porta codul de pe un OS pe altul cu minimum de modificări și/sau adaptări?

S-a menționat Mono și Phonegap/Cordova (dar se pare că m-am înșelat, iar ce au lansat ei nu are legătură cu compilarea aplicațiilor pentru desktop).

Aveți experiență cu reutilizarea codului cross-platform?`

3 Likes

Spuneam de Qt, personal nu l-am folosit dar am auzit numai vorbe de bine despre el.

4 Likes

java swing :smile:

1 Like

Eu as alege Electron fiindca stiu javascript

4 Likes

Folosesc Electron (GitHub). NW.js, cand am incercat sa-l folosesc, avea un bug si nu afisa webview-urile, plus de-asta nu poti avea aplicatii fara nici o fereastra deschisa. In principal, Electron este un fel de chrome din care s-a taiat tot ce nu era impetuos necesar, s-a adaugat Node.JS si s-a facut legatura dintre chromelib si node.js… Se poate adauga si PHP, la toata treaba asta (parca la issues, e deschis de cam o luna).

In caz de intrebari gen how_to_get_started or how_to_pack_an_app_in_any_os_for_any_os_manually, va pot ajuta. Inva mai lucrez la un tool (scris in Electron) care sa ajute cu impachetarea aplicatiilor pentru Electron…

1 Like

Linux e prioritatea? :smile:
Nu inteleg ce inseamna “eventual si mobile”, aceeasi aplicatie trebuie sa mearga pe desktop dar si pe mobile?
Alte frameworkuri care nu au fost mentionate:
desktop & mobile: Xamarin (nu e acelasi lucru cu Mono, Mono e partea free)
mobile: FuseTools, NativeScript

1 Like

Da, sistemul lor cu signals si slots e elegant.

1 Like