Apple Developer Program

Sunteti careva in Apple Developer Program? Cum ati facut sa intrati?
In Romania e nasoala treaba pentru ca nu avem Apple Store Online. In mod normal parca se vinde in Apple Store Online subscriptionul, nu?
Eh am incercat acum cativa ani cand aveam un SRL - atunci trebuia sa obtii D-U-N-S number, sa trimiti un formular prin fax si sa faci plata prin transfer bancar international.
Anul asta un prieten a incercat pe SRLul lui si nu reuseste nici batut sa primeasca D-U-N-S number. I l-au dat de 2 ori si Apple ii zice ca nu corespunde ceva din formular, ceva ce nu are field in formular.
Am incercat si eu pe IIul meu. Aparent aveam deja D-U-N-S number atribuit - which is weird, aveam impresia ca ti-l dau daca il ceri. Am incercat sa ma inscriu la Apple si imi zice ca nu am voie ca firma pentru ca n-as fi firma, zic ok… ii e cam ca pfa… persoana fizica… incerc sa bag persoana fizica si primesc eroare de la formular ca nu am completat tara - camp care nu imi apare pe formular. Mai multe calculatoare, mai multe browsere. Nimic. Am facut si apple id nou si tot nimic.

Eu mi-am facut acum 2 luni ca persoana fizica. Nu am avut nici o problema.

din cate imi aduc aminte Apple nu accepta PFAuri, pentru ca in US firmele de tip LLC sunt defapt passthrou companies cum ar fii PFAul la noi, doar ca poti avea angajati si nu exista idea de PFA

Anul trecut am inregistrat pentru firma unde lucram (SRL) si firma fiind constituita dupa 2007 avea automat acel number DUNS, care dupa lookup pe situl lor l-am gasit.

3 zile dupa completarea formularului am primit email sa sun in callcenterul lor din irlanda sa confirm cateva informatii, apoi am platit suma de $99 si am asteptat 1 saptamana pana a fost ok (explicatia lor era cum nu au Apple Store in Romania trebuie sa astepte effectiv pana le-au intrat bani in cont)

Interactiunile care le-am avut pe email si telefon cu iei au fost bune, am primit informatile necesare repede si politicos.

Iti recomand sa incerci cu formularul care iti da erroare in fata sa ii suni
https://developer.apple.com/contact/phone.php

deci tu ai facut pe CNP, cont de appstore romania?

Am facut cont de apple developer pentru ios. Nu imi amintesc sa imi fi cerut cnp-ul.