Apple Launches 2018 MacBook Pros: 8th Gen Core, Up to 32GB of RAM, Third-Gen Keyboard, Quad-Core on 13-Inch and More

The refresh includes a long-awaited quad-core 13-inch MacBook Pro with Touch Bar. Apple has not refreshed its 13-inch MacBook Pro models with standard function keys, which remain dual-core configurations.

15-Inch MacBook Pro Highlights

  • 6-core Intel Core i7 and Core i9 processors up to 2.9 GHz with Turbo Boost up to 4.8 GHz
  • Up to 32GB of DDR4 memory
  • Powerful Radeon Pro discrete graphics with 4GB of video memory in every configuration
  • Up to 4TB of SSD storage
  • True Tone display technology
  • Apple T2 Chip
  • Touch Bar and Touch ID

13-Inch MacBook Pro Highlights

  • Quad-core Intel Core i5 and i7 processors up to 2.7 GHz with Turbo Boost up to 4.5 GHz and double the eDRAM
  • Intel Iris Plus integrated graphics 655 with 128MB of eDRAM
  • Up to 2TB of SSD storage
  • True Tone display technology
  • Apple T2 Chip
  • Touch Bar and Touch ID

More details here:

1 Like

unu cu de toate iese vo 7500E :slight_smile:

1 Like

Cine câștigă? Un laptop de 7500€ sau trei fire de praf? :smiley:

2 Likes

inteleg ca au recunoscut problema si ca schimba tastaturile. banuiesc ca pe asta actuale o fi mai buna…

Tot ne-reparabilă este, deci…

dunno, never owned one. banuiesc ca urmatoarea iteratie apare in cativa ani…

Ma dispera obiceiul lui Apple dintotdeauna de a nu spune exact ce procesoare pun pe masini, ma refer la exact seria de procesor. Prefera sa spuna “i7 8th generation bla bla bla” in loc de “i7-8559U”. In general gasesti pe orice alt site decat Apple despre ce CPU e vorba exact.
De SSD ce sa mai zic, nici alte branduri de laptop-uri nu fac asta, dar alte branduri spun macar exact ce CPU e vorba.

1 Like

Daca intreb ce echivalent vedeti la un Macbook Pro 2018, e offtopic? :slight_smile:

O intrebare mai corecta ar fi, ce este peste MacBook Pro 2018 :slight_smile: Sunt destule, vezi ultrabook-urile de la HP, Asus. A vazut careva LG Gram? E o minunatie. Pana si Microsoft are o oferta chiar solida.

Problema la Apple ramane acelasi model de business, binecunoscut milking customers for money. Au adus la disperare multi fani incat unii din ei chiar au trecut pe Windows :smiley: Acum au facut update, dar in iarna update-ul asta va fi obsolete iar, caci deja vor aparea noi procesoare Intel CanonLake

M-as feri de HP, la munca am un HP din asta(sau asemanator) si reinstalez Windows din 3 in 3 luni.
https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/hp/156-probook-450-g5-fhd-procesor-intel-core-i5-8250u-6m-cache-up-to-340-ghz-8gb-ddr4-256gb-ssd-geforce-930mx-2gb-fingerprint-reader-win-10-pro/
Recent mi-am luat un Macbook Pro din 2015 second hand in care rulez Windows din Bootcamp, si e mult mai rapid, chiar daca rulez Windows-ul si din Parallels…iar acum ma gandeam daca ar merita un Macbook Pro 2018 sau as gasi alternative mai ieftine dar la fel de calitatitve.

Da, Windows XP e o porcarie. Incearca Windows 10.

1 Like

Cred ca au procesoare din seria K sau HQ. Din ce am vazut, pe modelele din 2016 placile video sunt din seria 450, 460. Aceste placi sun comparabile dpdv al performatei cu seriile 950 960 M de la Nvidia.

Probabil pe modelele din 2016, dpdv video vor fi modele din seria Radeon Pro 500. Echivalentul lor ar putea o nvidia 1060, 1070 cred. Vom vedea la lansare.

SSD-ul stiu ca este pe interfata pcie. Am vazut si laptop-uri cu port Thunderbolt

Nu cred ca folosesc procesoare din seria U. Cel putin judecand dupa frecventa si modele (i7, i9)

Personal am un laptop lenovo ideapad y700, Pretul este (sau era) asemanator cu un mac book pro de 13 inch, dar ca performanta este superior. Da, tine mai mult bateria si este usor

Buna asta :)). Acum pe bune, folosesc Windows 10, dar modelul e din 2015 si ma gandesc ca nu e foarte compatibil cu Windows 10(care a aparut atunci daca tin bine minte). O fi de la drivere…habar n-am. Chiar nu-s hater Windows pentru ca pe asta fac development si vreo 4 ani am fost developer de aplicatii Windows, hard core Windows Phone fan, etc. Am cumparat Mac-ul pentru ca ma gandeam sa ma apuc de Xamarin si .NET Core, si n-am nevoie de Windows pentru asta.

1 Like

Eu nu sunt fanboi, I dont give a fuck, dar e enervant sa vezi cu Apple scoate hardware mai scump dar mai prost decat ce fac altii. Nu conteaza ca e Apple, poate fi la fel de bine orice alt brand. De pilda cun e Bosch vs Philips vs alt brand.
Eu am hardware Apple pentru ca am nevoie de OS, Macintosh fiind o bataie de cap prea mare.

Dezvolti pt platforma iOS si Mac OS ?

Putin offtopic, dar interesant de citit :smiley:

Ala nu e un laptop de munca, nu e business class. Nu prea ai ce comenta, oricum in acelasi pret gasesti niste optiuni mult mai faine gen Xiaomi Notebook Pro daca chiar nu sunt bani pentru ceva serios.

Culmea e ca m-au intrebat daca e ok inainte sa ma angajez…deci vina e a mea ca nu m-am documentat mai bine. Am auzit de Xiaomi, stiu ca a aparut acum cateva luni dar am uitat sa ma mai interesez ca eram curios sa citesc niste review-uri dupa ceva timp de utilizare.

Mi se pare cam bullshit ca Cisco a pus botul pur si simplu si l-a lasat pe Jobs sa le foloseasca numele pur si simplu. Asta e jurnalism cam ieftin. Habar n-au ce s-a intamplat asa ca s-au decis sa scrie ca Cisco a fost pur si simplu bleg.

Off-topic: doar mie mi se pare interesant sa pot vedea comentarii la care scrie “12 years ago”

Acum jumatate de an am inlocuit un MacBook Pro din 2011 cu un MacBook Pro din 2015. Motivul pentru care nu am trecut la ceva mai nou … tastatura. Iar pentru iOS/macOS dev nu am nevoie de mai mult. Bonus, imi merge Diablo III pe el :grin:

E interesant ce se va intampla in urmatorii ani, treaba cu external gpu, desi este la inceput, poate deveni foarte atractiva (ca tot se plangeau multi ca mac-urile nu au hardware de gaming sau ar).