Aproape de a avea primul meu client

Salut,

Sunt pe cale sa am primul meu client, insa am cateva nelamuriri si am nevoie de ajutorul vostru.

Firma respectiva (din Danemarca) mi-a scris recent si mi-a cerut o oferta. Ei au deja un website si vor sa-i faca cateva imbunatatiri.

Ar trebui sa-i intreb ce fel de imbunatatiri vor sa faca si dupa sa ofer un pret sau sa le spun cu cat lucrez pe ora?. Nu stiu exact cum sa le raspund la primul email.

Va multumesc pentru ajutor.

Da și da.

Ajută pe toată lumea să știe ce preț este la mijloc: tu vei fi plătit corect, ei știu ce să prioritizeze în toată povestea asta.

2 Likes

Tu trebuie sa stii pentru cat esti dispus sa lucrezi, totusi fiindca esti la primul client s-ar putea sa nu ai experienta necesara pentru ceva sa fie si bine sau sa iti ceara ceva ce nu stii sa faci sau cel putin nu singur.

Le faci prima data ce vor pentru o suma fixa, dupa cand iti cer ceva iei cate 10-20-50 euro pe modificare daca te platesc prin paypal chiar daca iti ia 10 minute.

2 Likes

le ceri sa iti dea lista cu modificarile si actualizarile dorite de ei si in acelasi timp le spui ca tu ai tarif de x euro / ora si dupa ce primesti specificatiile le poti oferi un cost estimativ bazat pe ce ai de facut si termen de executie.
din experienta, pune mai multe ore de lucru in oferta (dupa ce primesti specificatiile) pentru ca e mai bine sa ai in plus decat sa te trezesti ca apar probleme si nu mai ai timp sa le faci (sau le faci pe gratis).
de asemenea, cand le spui tariful, spune-le si cate ore pe zi poti lucra pentru proiectul lor, poate ai mai multe proiecte si sa nu te trezesti ca in loc de 4 ore pe zi la un client lucrezi 12-16 ore si nu mai ai timp de altele…

rezumat:

  1. cate ore pe zi poti lucra pentru 1 client (tine cont ca trebuie sa lasi spatiu si pentru alte oferte, in unele zile poti avea 2-3 in altele niciunul)
  2. estimativ, in cate ore termini de implementat cerintele clientului? Mai adaugi un 10-20% si apoi imparti pe zile de lucru si asa ai un estimativ in cat timp termini treburile la clientul respectiv.
  3. bazat pe calculele de la punctul 2, stii si cat sa ceri clientului pentru proiect (raportat la tariful tau pe ora)

daca nu ai experienta in cat timp ai putea implementa cerintele clientului, atunci ii poti cere tarif fix per proiect si ii estimezi tu in cat timp termin (pui mai mult timp ca mereu apare ceva care te va bloca sau intarzia)

2 Likes

Mersi mult pentru raspunsuri. Sunteti cei mai tari:heart_eyes:

1 Like