Ar trebui sa imi gasesc alt job?

Salut, sunt angajat de o luna la o firma cu o vechime de 10 ani, care se ocupa de dezvoltarea site-uri e-commerce / prezentare.

Am fost angajat pentru postul de junior PHP, la interviu mi s-a promis ca activitatea mea va fi in concordanta cu nivelul meu de pregatire (am fost sincer si le-am explicat ca nu stiu OOP, MVC, javascript si ca inca mi se formeaza gandirea logica), ei au fost de acord pe motiv ca “vom creste impreuna”.

Problema pentru mine este ca ma lovesc de anumite cerinte care ma depasesc si nu exista nimeni in firma caruia sa ii cer un sfat, iar google nu este de folos tot timpul. De ex dupa 3 zile de la angajare a trebuit sa rezolv o problema avansata in Mangento, acum va trebui intr-o saptamana sa creez un efect de parallax avansat + implementarea platii cu anumite facilitati (discount daca clientul alege o optiune).

Project Managerul ma trateaza ca un mid-level, se asteapta sa stiu deja aproape tot si sa le rezolv in timp cat mai scurt, desi imi dau vointa si incerc cateodata am sentimentul de parca sunt in mijlocul oceanului si nu mai am putere sa inot.

Simt ca as progresa foarte ok daca as avea un “mentor” de la care sa invat sau sa primesc anumite tips-uri.

tl’dr Sunt incepator in PHP, nivelul jobului mi se pare ridicat si nu exista nimeni caruia sa ii cer ajutor, ar trebui sa ma orientez catre un job unde as putea sa ma dezvolt mai bine ?

3 Likes

Din câte văd, ai de fapt două probleme:

1. Ți se dă de muncă peste competențele tale tehnice, cu toate că ai fost angajat pe post de junior.

Asta are o cauză evidentă: zgârcenia. Dacă pui “junior” în titlul cuiva automat îl poți plăti mai prost, indiferent care sunt apoi cerințele tale către el. Primul pas este să încerci să rezolvi problema prin dialog. Explică-le că te-au angajat pe post de junior, te plătesc ca pe un junior, nu pot avea pretenții mai mari decât de la un junior.

Dacă ei nu înțeleg, ai bineînțeles opțiunea să pleci, în funcție de cât de dependent ești de job-ul ăsta.

2. Nu ai pe nimeni cu experiență aproape de tine de la care să înveți.

Asta, în opinia mea, este o problemă mult mai mare decât punctul 1. Dacă punctul ăla îl poți rezolva prin dialog, singurul mod în care poți să păstrezi și job-ul actual și să rezolvi și punctul 2 este prin angajarea încă unui om, mai experimentat.

Acum, numai tu știi cât de mult ai nevoie de job-ul ăsta pe termen scurt, dar pe termen lung salariul din perioada asta nu contează cât o ceapă degerată comparat cu ocazia de a învăța. Cunosc pe cineva care a spus cândva:

Cel mai bun job e ăla unde eu sunt cel mai prost din încăpere.

Când ești junior, nimic nu este mai adevărat decât citatul ăsta. Bineînțeles, poți învăța și de unul singur, dar sub îndrumarea unui mentor o faci mult mai rapid și eficient. “Furatul meseriei” este, la fel ca în multe alte domenii, cea mai bună metodă de învățare, cu mult peste studiatul individual și educația formală (în instituții de învățământ).

Recomandarea mea este să începi să cauți în altă parte. Viața e prea scurtă să o irosești la job-uri de căcat, dacă îți poți permite să nu o faci.

9 Likes

si eu am fost ca tine, si te inteleg.
Solutia adoptata de mine a fost, taskul depaseste cunostiintele mele, am nevoie de ajutor sau alt task (nu imi era frica sa o spun, iar daca totusi imi dadeau taskul si depaseam termenul alocat, le atrageam atentia ca nu am avut suport tehnic si a trebuit sa stau sa ma documentez de pe net). De obicei statea managerul de proiect cu mine si imi explica ce sa fac, pana intelegeam.
Daca tu nu tipi si taci, or sa te preseze pana cedezi.

Deci ai 3 variante:

1. tipi si refuzi taskurile daca nu ti se ofera ajutor
  2. taci si inghiti pana te hotarasti ce sa faci in continuare
  3. cauti un alt job mai bun.
1 Like

Si o varianta pe care n-a zis-o nimeni: poti intreba aici pe forum. Daca e vorba de concepte, hints, tips&tricks

3 Likes

Câți ani ai?

Am tipat nu asta e problema, dar ca am primit un raspuns de genul “mai incearca si o sa iti iasa” si cand am cerut ajutor de la managerul de proiect(care stie doar java) mai mult m-a bagat in ceata. E genul de om care incepe sa vorbeasca mult fara sa ajunga la o solutie finala :smile:

@Bogdan_Ciubotariu
Am 22.

Din fericire developeri se cauta inca peste tot / din pacate e usor sa iti pierzi o pasiune (mai ales la inceput) intr-un colectiv asemanator cu cel pe care il descrii.

Pune in balanta, decizia este a ta, nu ar trebuii sa iti spuna nimeni ce decizie sa iei …

2 Likes

Pot să te mai întreb și despre ce salariu este vorba? Măcar pe privat dacă poți să-mi zici :smiley:

Da ai dreptate in legatura cu decizia, am vrut sa imi dau seama daca modul asta de lucru este des intalnit in firmele it.

da, e intalint modul asta la unele firme, dar nu e obligatoriu sa ramai agatat in acest fel, incearca la alte firme unde sunt manageri mai buni.

Cred că depinde foarte mult și cum e atmosfera la muncă. Încă sunt manageri de proiect care știu ei și care sunt mai deștepți decât restul. Dacă ai un astfel de PM, demisia, fără nici un fel de regret.

Pe de altă parte, mai există și varianta să ai un PM care vrea doar să te împingă să evoluezi (astfel încât toată lumea va avea de câștigat din asta). Nu uita că, până la urmă, nu vei învăța nimic dacă toate task-urile tale înseamnă chestii ce le știi deja. Dacă este o astfel de situație, eu zic că nu ai decât de câștigat.

Fiecare PM vrea ca totul să fie gata ieri, dar tu știi mai bine decât oricare dintre noi cum ți se spune asta (adică pe ce ton).

Cel mai important e să vorbești cu PM (și cu toți cei ce sunt deasupra ta pe scara ierarhică) și să stabilești dacă ți se dau task-uri prea complexe din zgârcenie, să te motiveze sau din alte motive.

Cred că sunt alți factori care fac salariul ușor irelevant. De exemplu: ai putea să-ți acoperi cheltuielile lunare fără acel salariu (e.g. ai economii, stai cu părinții etc)

3 Likes

La o adică poți adopta oricând următorul flow:

:wink:

7 Likes

Am întrebat din alte motive. La situații d-astea am învățat că adevărul e de obicei undeva la mijloc și că e bine să ai cât mai multe informații despre situația în cauză.

Exemplu: Dacă primești salariu de mid sau chiar mai mult, e normal ca așteptările să fie mari și să nu prea ai dreptul să comentezi că nu știi.

1 Like

Mi-am facut o idee despre cum ar trebuie sa fie jobul :smile:
Multumesc tuturor pentru sfaturi, ma simt mai ok acum.

Nu pot sa iti recomand sa faci intr-un fel sau altul insa am trecut si eu prin ce ai trecut tu si am ales sa plec. Le-am explicat ca din punctul meu de vedere au asteptari ne-realiste de la mine si ca nivelul meu de frustrare a ajuns atat de mare incat nu mai ma pot razgandi(Imi oferisera marire de salariu chiar cand am venit cu demisia semnata).
Tu poti sa faci invers insa o sa ai aceleasi probleme si frustrari mult timp de aici in colo daca ramai. Daca pleci(s-ar putea sa nimeresti intr-o firma asemanatoare, dar sa nu fim totusi pesimisti), orienteaza-te catre o firma cu echipa cat de cat decenta si care sa te repartizeze pe un proiect ok (4-5 programatori in echipa, macar 2 nivel mid-senior). Numai asa poti progresa “sanatos”.

3 Likes

Desi inteleg ca deja te-ai lamurit, adaug si eu sfatul meu: Ramai, cel putin pentru o perioada.

Daca ai nervi buni, ramai intr-un astfel de loc. Te va căli! Eu cred ca fiecare programator cu experienta a avut o perioada de cerinte la maxim (creata fie de un sef intrasigent, un manager habarnist sau un client cu tupeu maxim). In timpul unei astfel de experiente injuram, blestemam si umpleam frigiderul celor vinonvati. Privind in spate imi dau seama ca “stresul” acela m-a facut se depasesc niste bariere de atunci.

Asa ca din cand in cand in viata ne mai dam si in roller coaster, nu doar in Alba ca Zapada (fara alte intelesuri :slight_smile: )

1 Like

my rule of thumb: daca nu te duci dimineata cu placere la munca si nu esti constrans (credit, copil la gradinita, 2 amante, masina de 4 litri pe benzina), nu te du.

viata e mult prea scurta sa faci chestii care nu-ti plac.

6 Likes

Acest mod de a “educa” oamenii nu e nou, mai demult asa te invata sa inoti la cursuri de inot, te arunca in apa adanca si te lasa sa iesi singur din apa. Intre timp am evoluat si am descoperit ca sunt metode mai simple si mai eficiente care sa nu lase traume.

2 Likes