Are cineva experienta cu flexbox?

Doresc sa fac un mic proiect folosind flexbox pentru css. Are cineva experienta cu asta? Probleme?

Proiectul va fi disponibil doar in variantele moderne de browser http://caniuse.com/#feat=flexbox

Eu am facut pt. un prieten vreo 3 UI pt. extensii de Chrome.

La ce fel de probleme te referi, compatibilitate intre browsers?

Probleme de genul:

1. Am vrut sa fac chestia asta si nu se poate. Habar nu am ce chestie
  2. Probleme intre browseere. Am observat de exemplu ca la IE daca pui pe body proprietatea de display flex, nu se comporta la fel ca si pe chrme. Trebuie sa folosesti un container cu toata pagina.

P.S.

1. O sa revin si cu o chestie la care m-am blocatFun fact: incercand sa simulez problema intr-un caz izolat, am gasit solutia
  2. Incerc sa fac un layout fit to page size.

Eu mereu evit sa folosesc body ca si container la app. Adesea se intampla sa preia altcineva un proiect de la mine si sa foloseasca vreun plugin de jQuery care face $(document.body).append(...) si ulterior apar probleme de pozitionare la layout, sau pe parcurs iti dai seama ca o sa introduci mai multe apps in acelasi body.

<body>
  <div id="admin"> main app </div>
  <div id="chat"> chat app </div>
  <div id="promo-service"> temporary service / campaign app </dic>
</body>

Daca ai nevoie de ceva specific posteaza si poate te pot ajuta.

1 Like

@navaru: momentan am scapat de blocaje. Mie frica sa nu am in viitor, avand in vedere ca am ales sa folosesc flexbox.

Ceea ce doresc eu ca multe din componente, widget-uri, sa ia maxim spatiul pe care il au la dispozitie (griduri, formulare, whatever). Momentan mi-a iesit, insa browserele m-au facut sa nu mai fiu asa de optimist de fiecare data cand incerc ceva nou. Ma astept ca la un moment dat, ceva sa nu mearga :smile:

1 Like