Are You Crazy Still Using JSF!

https://ralph.blog.imixs.com/2022/09/04/are-you-crazy-still-using-jsf/

La mine folosim JSF cu Primefaces. Din ce vad, nu prea se mai cauta, cu exceptia aplicatiilor mai vechi.

Foloseste cineva de pe aici JSF prin proiectele la munca?
Cum vi se pare?

Am momente in care prefer sa imi bat capul cu React, Angular you name it.

Am folosit JSP pt un proiect la Baze de date în facultate. Looong time ago. Era cute, un fel de PHP dacă-mi amintesc bine, Cred că aveam și un servlet pe acolo, nu mai țin minte.

LE: ai întrebat de JSF… sorry, no idea, scuze de off-topic

Versiunea 1 folosea jsp ca si template system

Java server pages

Yup, here. Folosim Primefaces pentru aproximativ 70 de proiecte, majoritatea interne, unele customer facing. O sa folosim Primefaces si pe viitor. Nu stiu care a fost motivul pentru care colegii mei au ales JSF, dar pot sa speculez ca e din cauza ca sunt toti exclusiv pe backend. De-abia de un an am venit eu cu inca un coleg - el exclusiv pe frontend, eu fac ambele.

Ce pot sa zic de la inceput e ca se vede clar ca e un framework frontend facut de backend developers, dar in ultimul timp au adus onboard si multi oameni priceputi pe frontend si se vede.

Un pain point e ca noi in mod special suntem obligati prin lege sa avem site-urile customer facing accesibile si in anul trecut, pana la versiunea 12, care a iesit recent, ne-am chinuit destul de mult sa hack-uim unele treburi. Versiunea 12 este complet accesibila. Cu toate astea, chiar si pana la versiunea 12, Primefaces avea cea mai accesibila implementare. Discutam cu niste oameni la JavaLand anul trecut care facusera accesibilitatea pentru o banca din Franta. Alesesera special Primefaces pentru ca, aparent, era singurul framework care indeplinea minimul legal atunci. Erau foarte mirati de ce ne-am chinuit cu rescris componente

1 Like